Powiat wołowski, gmina Wińsko, przysiółek

(nazwa niemiecka Pfarroggen, Kreis Wohlau)

 

 

Zabytki w Rogówku

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Rogówku. W ewidencji zabytków znajduje się zespół dworski (nr 4-5): dwór (nr 5), dwie stodoły i obora oraz budynek mieszkalno-gospodarczy (nr 2).

 

W 1787 roku Rogówek należał do dóbr pastora z Wińska. Wioska była niewielka, liczyła zaledwie 63 mieszkańców. W Rogówku znajdował się folwark, wiatrak i 6 gospodarstw zagrodniczych. W 1830 roku właścicielem dóbr w Rogówku pozostawał pastor z Wińska. W miejscowości wzmiankowano folwark. Identyczne informacje podaje dokument z 1845 roku. Folwark w Rogówku należał do ewangelickiej parafii z Wińska przynajmniej do 1894 roku. W 1872 i 1894 roku jako dzierżawcę wzmiankowano Pana Buchholza. W 1894 roku dobra liczyły 129ha, w tym m.in. 2ha dróg, podwórzy gospodarczych i innych użytków. W 1912 roku właścicielem majątku o powierzchni 129ha (w tym 106ha pól uprawnych, 10ha łąk, 0,1ha stawów, 10,9ha lasu, 2ha parku, dróg, podwórzy gospodarczych) był Paul Rissmann z Żarkowa w powiecie głogowskim (in Nieder Zarkau, Kreis Glogau). Funkcję generalnego pełnomocnika pełnił Oskar Rissmann junior zamieszkały w Rogówku (in Pfarroggen). Do prowadzenia folwarku zatrudniano inspektora. W 1937 roku właścicielem włości o powierzchni 124ha (w tym 100ha pól uprawnych, 6ha łąk, 5ha pastwisk, 10ha lasu, 1ha ogrodu, 2ha dróg, podwórzy gospodarczych i innych użytków) był Rudolf Bukow. Po zakończeniu drugiej wojny światowej majątek przejęło państwo polskie. Folwark prawdopodobnie znalazł się w gestii Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Dwór zmieniono w wielorodzinny budynek mieszkalny. Zabytek obecnie w dalszym ciągu pełni funkcje mieszkalne i można go zobaczyć z zewnątrz.

Rezydencja prawdopodobnie została wzniesiona w XIX wieku. Budynek murowany, potynkowany, założony na planie litery „L”, jedno- i dwukondygnacyjny, z użytkowym poddaszem, nakryty dachem wielospadowym. Fasada (elewacja wschodnia) sześcioosiowa z centralnie umieszczonym głównym wejściem, poprzedzonym gankiem z balkonem. Wejście akcentuje trójkątny przyczółek. Elewacje uproszczone po 1945 roku, pozbawione ozdobnych detali architektonicznych.

Dwór od wschodu zamyka dziedziniec dawnego folwarku, wokół którego wznoszą się również zaniedbane i zrujnowane zabudowania gospodarcze. Na zachód od rezydencji nikłe pozostałości parku i ogrodu.

Rogówek będący przysiółkiem Wińska znajduje się około 19 kilometrów na północ od Wołowa. Z miasta powiatowego najlepiej wyjechać DK338 prowadzącą do Wińska. Następnie w Wińsku trzeba skręcić w prawo w DK36 w kierunku Rawicza (ul. Rawicka). W północnej części Wińska z DK36 należy skręcić w lewo w lokalną drogę do Rogówka. Dwór i folwark znajdują się na zachodnim krańcu tego niewielkiego przysiółku. Samochód można zaparkować na terenie dawnego dziedzińca gospodarczego, w niewielkiej odległości od dworu.

 

 

Damian Dąbrowski,

Kwiecień 2016r.

 

Joomla templates by a4joomla