Powiat kędzierzyńsko-kozielski, gmina Pawłowiczki

(nazwa niemiecka: Trawnig, w latach 1936-45 Grünweide, Kreis Cosel)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Pałac w Trawnikach wzniesiony został w XIX w., wielokrotnie przebudowywany m.in. w 3 tercji tegoż stulecia dla Georga von Wallhoffena w stylu neorenesansowej willi włoskiej. Piękne elewacje tej wersji pałacu nie dotrwały do naszych czasów, obecnie dominują w nim elementy neoklasycystyczne.

Pałac murowany, z cegły, otynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, dwukondygnacjowy, podpiwniczony, z zagospodarowanym poddaszem, nakryty wysokimi dachami z lukarnami i facjatkami. Fasada 11-osiowa, z centralnym 3-osiowym niewielkim ryzalitem, w którym umiejscowiono wejście poprzedzone nowszymi, żelbetowymi schodami (II poł. XX w.).  Elewacje artykułowane za pomocą lizen, zachowały ślady dawnej świetności, w części okien obramienia z kluczami.

Budynek opuszczony, zagrożony technicznie, zabezpieczony przed wejściem do środka.

 

Zabytki w Trawnikach

Do rejestru zabytków w Trawnikach wpisano zespół pałacowy, XIX-XX w.: pałac (nr rej.: 2064/81 z 3.03.1981r.) i park (nr rej.: 115/84 z 19.09.1984r.).

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dobry dojazd komunikacją publiczną, przez Trawniki dosyć często kursują PKS-y z Kędzierzyna-Koźla do Głogówka. Do samego Koźla dojazd pociągiem z Gliwic nie stanowi problemu. Samochodem z Gliwic proponuję jechać do Bierawy DK 408, a następnie drogami lokalnymi przez Cisek, Długomiłowice, Gierałtowice fragment DK 38 i dalej przez Karchów, Gościęcin i Mierzęcin. W jedną stronę jest to około 60 km.

 Po drodze warto zobaczyć oficynę dworską w Długomiłowicach, pałac w Karchowie oraz drewniany kościół w Gościęcinie. W pobliżu interesujący pałac w Większycach i dwór w Komornie.

 

Damian Dąbrowski,

styczeń 2009 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla