Powiat kłodzki, gmina Nowa Ruda

(nazwa niemiecka: Volpersdorf, Kreis Neurode, od 1932r. Kreis Glatz)

 

 

Początki miejscowości sięgają XIII wieku. W 1384r. po raz pierwszy w Woliborzu wzmiankowano kościół. Przez kilka wieków wioska wchodziła w skład dóbr królewskich. W osiemnastym stuleciu majątek w Woliborzu stał się własnością rodziny von Magnis z Bożkowa. W rękach przedstawicieli tej rodziny posiadłość pozostała do drugiej wojny światowej. Dobra w Woliborzu Magnisowie często oddawali w dzierżawę. W związku z tym dwór w miejscowości przez wiele lat pełnił funkcję siedziby dzierżawców. W latach czterdziestych XX wieku dwór należał do Narodowosocjalistycznej Opieki Społecznej (Nationalsozialistische Volkswohlfahrt).

 

Dwór

Barokowy dwór w Woliborzu został wzniesiony w 1723r. W czasach późniejszych budynek kilkukrotnie przebudowywano, w rezultacie utracił on cechy stylowe. Dwór murowany, potynkowany, założony na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, z użytkowym poddaszem, nakryty łamanym dachem naczółkowym. Fasada o zmienionym układzie otworów okiennych, z centralnym głównym wejściem z barokowym portalem z datą w kluczu 1723r. Elewacje uproszczone, pozbawione ozdobnych detali architektonicznych. Układ wnętrz dwutraktowy z centralną przelotową sienią, mieszczącą klatkę schodową. W niektórych pomieszczeniach przyziemia zachowane sklepienia kolebkowe, kolebkowo z lunetami i krzyżowe. W pozostałych salach płaski sufity, część z nich ozdobiona dekoracją fasetową.

 

Po drugiej wojnie światowej w dworze urządzono ośrodek kolonijny. Obecnie obiekt jest własnością prywatną. Mieści się w nim Ośrodek Wypoczynkowy Leśny Dwór – Waldgut. Na terenie parku otaczającego dwór znajduje się kemping. Istnieje również możliwość noclegu w budynku. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej

http://www.dwor.info.pl/index.html

 

Zabytki w Woliborzu

Do rejestru zabytków w Woliborzu wpisano kościół filialny p.w. św. Jakuba Apostoła (9.11.2004r., nr rej.: 435/A/04).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Woliborza zapewniają autobusy PKS kursujące między innymi z Dzikowca, Nowej Rudy i Przygórza. Ze względu na problemy ze znalezieniem przesiadki nie polecam tego sposobu dojazdu. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Brzezimierz, następnie DK396 do Strzelina. Ze Strzelina trzeba wyjechać DK39 prowadzącą do Łagiewnik, skąd najlepiej kierować się DK384 w stronę Nowej Rudy. Wolibórz położony jest przy tej ostatniej trasie. Po drodze można zwiedzić Dzierżoniów i Bielawę. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 210km. Dwór znajduje się na prawo od głównej drogi. Samochód można zostawić na parkingu na terenie Ośrodka Wypoczynkowego mieszczącego się w dworze.

 

Damian Dąbrowski,

Wrzesień 2012 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla