Powiat milicki, gmina Milicz

(nazwa niemiecka: Idahof, Kreis Militsch)

 

Posiadłość Młodzianów (Idahof) wraz z majątkiem w wiosce Henrykowice (Heinrichsdorf) wchodziły w skład dóbr mniejszej ordynacji Nowy Grodziec (Freie Minder Standesherrschaft Neuschloss), odziedziczonej w 1819r. po bezpotomnej śmierci hrabiego Heinricha Wilhelma von Reichenbacha, przez jego krewnego Hansa Heinricha X hrabiego von Hochberg, barona von Fürstenstein (ur.1806r., zm.1855r.). Kolejnymi właścicielami dóbr Henrykowice i Młodzianów byli:  Hans Heinrich XI hrabia von Hochberg baron zu Fürstenstein (ur.1833r., zm.1907r.), Hans Heinrich XIV Bolko (ur.1843r., zm.1926r.) hrabia von Hochberg-Fürstenstein z Roztoki (auf Rohnstock), Hans Heinrich XVI (ur.1874r., zm.1933r.) hrabia Rzeszy von Hochberg baron zu Fürsteinstein, rotmistrz w stanie spoczynku, z Wierzchowic (auf Schloss Wirskochiwtz). Więcej informacji o rodzinie von Hochberg można znaleźć w artykule poświęconym miejscowości Wierzchowice.

 

Za rządów Hochbergów majątek w Henrykowicach wraz z folwarkiem Młodzianów często oddawany był w dzierżawę. W 1886r. posiadłości liczące razem 1246ha powierzchni, w tym 766ha pól uprawnych, 20ha łąk, 16ha pastwisk, 404ha lasów, 40ha dróg i podwórzy gospodarczych dzierżawili Koschmieder i Ahlemann. Następnie w 1894r. wynajmował je Ernst Uhlemann. Kolejny dzierżawca Georg Geisler, znany z ksiąg adresowych z lat 1902-1905, mieszkał na folwarku w Młodzianowie. Od 1909r. majątkami Henrykowice i Młodzianów zarządzali w imieniu Hochbergów inspektorzy: Pfützner, Fischer, Kremser i Wilde. Wszyscy oni zamieszkiwali w dworze na folwarku Młodzianów. W latach trzydziestych XX wieku majątki Henrykowice i Młodzianów zostały rozparcelowane.

 

Dwór

Charakterystyczny folwark w Młodzianowie, wzniesiony na rzucie kwadratu,  został zapewne zbudowany w drugiej połowie XIX wieku za rządów Hochbergów. Na środku jego dziedzińca znajduje się dwór ufundowany prawdopodobnie na przełomie XIX i XX wieku przez Georga Geisler, dzierżawcę majątku, mieszkającego w Młodzianowie. Siedziba dzierżawców majątku to budynek murowany z cegły i rudy darniowej, założony na planie prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacyjny, z użytkowym poddaszem, nakryty dachem dwuspadowym. Fasada siedmioosiowa, z centralnym głównym wejściem umieszczonym w niewielkim ganku. Elewacje częściowo przekształcone w drugiej połowie XX wieku, zachowały gzyms przepaskowy między kondygnacjami i proste opaski wokół niektórych otworów okiennych. Obecnie budynek prawdopodobnie zamieszkuje kilka rodzin. Można go zobaczyć z zewnątrz, zza ogrodzenia.

 

Zabytki w Młodzianowie

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Młodzianowie.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Młodzianowa zapewniają nieliczne autobusy PKS kursujące z Milicza i Sulmierzyc. Ze względu na problemy ze znalezieniem przesiadki nie polecam tego sposobu dojazdu. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Legnicy do węzła Nowa Wieś Wrocławska (Wrocław Południe), następnie autostradową obwodnicą Wrocławia (A8) i DK5 do Trzebnicy. Z miasta najlepiej wyjechać DK15 w stronę Milicza. Za miejscowością Lasowice z tej ostatniej trasy należy skręcić w prawo w lokalną drogę prowadzącą przez Świebodów do Wierzchowic. W Wierzchowicach należy przejechać na wprost przez DK448 i kierować się dalej do Młodzianowa lokalnymi drogami przez Czatkowice. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 250 km. Folwark znajduje się na prawo od głównej ulicy. Samochód można zostawić na poboczu przy zabudowaniach gospodarczych.

 

Damian Dąbrowski,

Maj 2012 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla