Powiat wrocławski, gmina Sobótka

(nazwa niemiecka: Ocklitz, w latach 1937-1945 Eichwall, Kreis Neumarkt)

 

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1250r. Na przestrzeni wieków właścicielami majątku w Okulicach byli między innymi przedstawiciele rodzin von Reibnitz i von Knobelsdorf. W latach 1744-1945 posiadłość należała do rodziny von Machui. Rezydencja w Okulicach, renesansowy dwór, został w znacznym stopniu zniszczony w 1945r. W czasach Polski Ludowej znacjonalizowany folwark w Okulicach został przekazany w zarząd Państwowego Gospodarstwa Rolnego Gniechowice. W 1969r. rezydencja w Okulicach nie była już użytkowana. W następnych latach budynek został rozebrany. Obecnie teren z nikłymi pozostałościami dworu jest własnością prywatną.

 

Dwór

Renesansowy dwór wzniesiony na przełomie XV i XVI w. Kilkukrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Był to budynek murowany z kamienia i cegły, potynkowany, zbudowany z czterech dwukondygnacyjnych skrzydeł rozłożonych wokół wewnętrznego dziedzińca, otoczonego filarowo-kolumnowym krużgankiem. W chwili obecnej z dworu pozostał fragment murów przyziemia i część sklepionych piwnic. Do ruin rezydencji przylega park krajobrazowy z ciekawymi okazami starodrzewu, m.in. bukiem czerwonym i sosną wejmutką.

 

Zabytki w Okulicach

Do rejestru zabytków w Okulicach wpisano park dworski (27.12.1984r., nr rej.: 569/W).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Okulic zapewniają rzadko kursujące autobusy PKS z Wrocławia. Ze względu na problemy ze znalezieniem możliwości przesiadki nie polecam tego sposobu dojazdu. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Legnicy do węzła Kąty Wrocławskie, a następnie lokalnymi drogami przez Kilianów, Piławę i Milin. Ruiny dworu wraz z parkiem znajdują się w centrum wioski, na prawo od głównej drogi. W pobliżu zachowane zabudowania gospodarcze dawnego folwarku. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 195km. Samochód można zostawić na niewielkim placu, w centrum Okulic, przy zabudowaniach gospodarczych.

 

Damian Dąbrowski,

Czerwiec 2012 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla