Powiat wrocławski, gmina Kobierzyce

(nazwa niemiecka: Peltschütz, w latach 1937-1945 Buschfelde, Kreis Breslau)

 

Zarówna na temat początków jak i też końca rezydencji w Pełczycach trudno powiedzieć coś pewnego. Według rejestru zabytków park dworski pochodzi z XVIII w. i został przekształcony na początku XX w. Być może losy pałacu były podobne. Na przedwojennej widokówce dostępnej na stronie http://dolny-slask.org.pl/631104,foto.html?idEntity=528026 (dostęp 30 czerwca 2013r.) widzimy siedzibę w Pełczycach zbudowaną w stylu neorenesansu francuskiego. Taką formę pałac uzyskał zapewne w drugiej połowie XIX wieku, jednak budynek mógł zostać wzniesiony wcześniej a neorenesansowy kostium otrzymać w wyniku przebudowy.

 

 

Obecnie po rezydencji w Pełczycach pozostały częściowo zasypane piwnice oraz park z resztkami fontanny. Według Romualda Łuczyńskiego („Losy rezydencji dolnośląskich w latach 1945-1991, Wrocław 2010, s.548) pałac został zniszczony w końcowej fazie drugiej wojny światowej. Trudno ocenić jaka była skala uszkodzeń powstałych w wyniku działań wojennych. W czasach Polski Ludowej zrujnowany budynek został rozebrany. Park dworski otaczający dawniej rezydencję nie jest ogrodzony i można się po nim swobodnie poruszać. Poza parkiem z przedwojennego majątku pozostały również zabudowania gospodarcze i mieszkalne folwarku.

 

Zabytki w Pełczycach

Do rejestru zabytków w Pełczycach wpisano park dworski oraz folwark – zabudowania przy ulicy Kobierzyckiej i Kasztanowej (27.12.1984r., nr rej.: 559/W).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Niestety dojazd komunikacją publiczną do Pełczyc nie jest możliwy. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Krajków, następnie DK395 w stronę Wrocławia. W miejscowości Wojkowice z tej ostatniej trasy należy skręcić w lewo w lokalną drogę do Żórawiny. Z Żórawiny podróż do Pełczyc należy kontynuować lokalnymi drogami przez Galowice i Wilczków. Dawny folwark i park podworski położone są w zachodniej części miejscowości. Pałac znajdował się na lewo od głównej drogi (ulica Kobierzycka). Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 160km. Samochód można zaparkować w pobliżu zabudowań gospodarczych przy ulicy Parkowej (boczna ul. Kobierzyckiej).  

 

Damian Dąbrowski,

Czerwiec 2013 r.

 

Joomla templates by a4joomla