Powiat kluczborski, miasto

(nazwa niemiecka: Kreuzburg, Kreis Kreuzburg)

 

Miasto wzmiankowane w 1252 r., lokowane 22 lata później na prawie flamandzkim przez Henryka IV Probusa. Otoczone murami miejskimi od końca XIV w.., przebudowanymi około 1598 r. Przy wschodniej bramie, tzw. Krakowskiej od około 1590 r. stał zamek książąt brzeskich. Dzisiaj w jego miejscu znajduje się budynek szczytowy z 1720 r., wielokrotnie przebudowywany. Obecnie siedziba muzeum Jana Dzierżonia. Od pd. przylega do niego kwadratowa, ceglana wieża, wzniesiona na kamiennym cokole, prawdopodobnie dawny stołp zamku z XV/XVI w., przebudowany w XVII w. oraz w 1907 r. przez mistrza murarskiego G. Lederera z przeznaczeniem na wieżę wodną.

 

Zabudowania zamkowe po licznych przebudowach są bardzo zmienione i wyglądają zupełnie niepozornie, można przejść obok zupełnie nie domyślając się ich dawnego przeznaczenia. W budynkach tych trudno odnaleźć ślady dawnej świetności, a w otoczeniu zarys założenia zamkowego. Wszystko wskazuje na to, że wyglądało ono podobnie jak w pobliskim Namysłowie, gdzie zamek również znajdował się w obrębie murów miasta, w pobliżu jednej z bram.

 

Informacje praktyczne i dojazd

 

Dojazd komunikacją publiczną do Kluczborka zapewniają pociągi z Katowic i Wrocławia. Podróżującym samochodem z Gliwic proponuję jechać DK901 przez Pyskowice i Dobrodzień do Olesna i dalej DK11 w kierunku Poznania, przebiegającą przez Kluczbork. Odległość: w jedną stronę nieco ponad 90km. Z zaparkowaniem samochodu w centrum Kluczborka nie ma specjalnych problemów.

 

Damian Dąbrowski,

Styczeń 2009r.

 

 

Joomla templates by a4joomla