Powiat nyski, gmina Otmuchów

(nazwa niemiecka: Ullersdorf, Kreis Grottkau)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Brak dostępu do materiałów źródłowych uniemożliwia przedstawienie losów miejscowości. Od 1902 do co najmniej 1937 r. właścicielem majątku w Ulanowicach był Georg Maher. Po drugiej wojnie posiadłość została upaństwowiona i włączona w skład Kombinatu PGR Nieradowice. Następnie należała do Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa, która w 1998 r. sprzedała dwór prywatnemu inwestorowi.

Dwór w Ulanowicach został zbudowany na przełomie XVI i XVII w. w stylu renesansowym, rezydencję przebudowano około połowy XVIII w. w stylu późnobarokowym. Budynek murowany z kamienia i cegły, potynkowany, wzniesiony na rzucie prostokąta zbliżonego do kwadratu, częściowo podpiwniczony, dwukondygnacjowy, nakryty wysokim dachem czterospadowym z nowszymi falistymi oknami strychowymi. Fasada sześcioosiowa, z asymetrycznym głównym wejściem do budynku ozdobionym kamiennym renesansowym portalem. Elewacje budynku w znacznym stopniu uproszczone, narożniki akcentowane lizenami, część otworów okiennych w prostokątnych obramieniach uszatych wykonanych w tynku, w elewacji tylnej okna z renesansowymi kamiennymi obramieniami sfazowanymi od 1/3 wysokości. Układ wnętrz nieregularny, trzytraktowy. Większość pomieszczeń nakryta płaskimi stropami z sufitami z fasetą i plafonami, w dwóch zachowane sklepienia: klasztorne z lunetami i kolebkowe z lunetami. W sieni znajdowały się dwa kamienne, renesansowe portale. Dwór obecnie stanowi własność prywatną i jest zabezpieczony przed wejściem, dlatego nie można ustalić co przetrwało w jego wnętrzach. Budynek bez problemu można zobaczyć z zewnątrz, teren wokół nie jest ogrodzony. Dawną rezydencję z trzech stron otacza zaniedbany park krajobrazowy, pochodzący zapewne z XIX w. W pobliżu znajduje się ciekawa, klasycystyczna kaplica z około 1800 r.. Zbudowana na planie prostokąta, murowana, potynkowana, z portykiem kolumnowym złożonym z czterech kolumn w typie doryckich, podtrzymujących trójkątny szczyt.

 

Zabytki w Ulanowicach

Do rejestru zabytków sztuki w Ulanowicach wpisano: 23.05.1964 r. pałac, pod nr rej.: 901/64; 13.09.1966 r. kaplicę, pod nr rej.: 1586/66 i 28.02.1986 r. park, pod nr rej.: 132/86.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Do samych Ulanowic praktycznie nie da się dojechać komunikacją publiczną. Jedyne wyjście to dojazd pociągiem z Gliwic do Nysy, a następnie autobusem PKS z Nysy do Otmuchowa i pokonanie kilku kilometrów z Otmuchowa do Ulanowic na piechotę. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, następnie DK 46 w stronę Kłodzka. W Otmuchowie należy zjechać z tej ostatniej trasy do centrum miasta, skąd lokalna droga prowadzi do Ulanowic (ul. Grodkowska). Odległość: w jedną stronę około 135 km. Na miejscu samochód można zaparkować przy bocznej drodze prowadzącej do dworu.

 

Damian Dąbrowski,

Wrzesień 2010 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla