Powiat nyski, gmina Łambinowice

(nazwa niemiecka: Wiersbel, w latach 1936-45 Weidengut, Kreis Falkenberg)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Pierwsza wzmianka źródłowa o miejscowości pochodzi z 1442 r. Na temat właścicieli majątku w Wierzbiu posiadamy niewielką ilość informacji. Wioska należała między innymi do Jana Mettich von Tschetschau (zm. 1621 r.), syn Kaspra z Borzygniewa. Następnie przez długi czas była częścią dóbr Korfantów. Samodzielny majątek w Wierzbiu należał w drugiej połowie XIX w. do hrabia Aleksandra von Strachwitz (zm. 25.07.1900 r.), od 1873 r. małżonka Marii Erny (ur. 1852 r.), córki Alfreda von Matuschka z Białej. W rękach ich potomków posiadłość pozostała do 1945 r.

Aleksander von Strachwitz wybudował w Wierzbiu pałac i folwark. Wokół rezydencji założył istniejący do dziś park krajobrazowy. W drzewostanie parku przeważają gatunki liściaste. Spośród występujących w nim okazów starodrzewu dwa platany klonolistne (o obwodach 407 i 450 cm) i siedem dębów szypułkowych (o obwodach od 380 do 570 cm) zostały uznane za pomniki przyrody.  Niestety pałac Strachwitzów nie dotrwał do naszych czasów, prawdopodobnie został zniszczony w czasie drugiej wojny światowej, być może w jego miejscu wzniesiono nowszy budynek mieszkalny. Majątek po drugiej wojnie światowej upaństwowiono, zabudowania folwarczne były wykorzystywane przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną w Wydrowicach.

 

Zabytki w Wierzbiu

Do rejestru zabytków sztuki w Wierzbiu wpisano: pochodzącą z II połowy XVIII w. barokową kaplicę cmentarną (23.09.1966 r., nr rej.: 1663/66) oraz park pałacowy (12.06.1986 r., nr rej.: A-129/86). Podczas wizyty w miejscowości warto również zwrócić uwagę na nie ujęty w rejestrze, wzniesiony w latach 1905-1906, neoromański  kościół parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd komunikacją publiczną do Wierzbia zapewniają autobusy PKS Nysa i Veolia Transport Sp. zo.o. O/Prudnik. Autobusy obydwu firm jeżdżą dosyć rzadko i tylko w dni robocze: do Nysy pięć kursów, do Niemodlina pięć, do Prudnika jeden. Najlepiej wybrać wariant z dojazdem przez Nysę, do której można dotrzeć pociągiem z Gliwic, z przesiadką w Kędzierzynie – Koźlu lub Opolu. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, a następnie DK 46 w stronę Nysy. Na wysokości miejscowości Grabin, z tej ostatniej trasy należy skręcić w lewo w lokalną drogę do Szadurczyc i Łambinowic. Z Łambinowic najlepiej wyjechać w stronę Korfantowa, Wierzbie znajduje się na lewo od tej drogi. Odległość: w jedną stronę około 110 km. W Wierzbiu samochód można zaparkować na obrzeżach parku lub przy kościele.

 

Damian Dąbrowski,

Październik 2010 r.

 

Joomla templates by a4joomla