Powiat nyski, gmina Otmuchów, przysiółek wsi Wierzbno

(nazwa niemiecka: Thiergarten bei Würben, Kreis Neisse)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Pierwsza wzmianka o Zwierzyńcu pochodzi dopiero z XVIII w. kiedy to biskup wrocławski (od 1683 r.) Ludwik Franciszek (1664-1732), syn palatyna reńskiego Filipa Wilhelma von Pfalz-Neuburg z rodu Wittelsbachów ufundował w tym miejscu pałac myśliwski. Tereny na których założono Zwierzyniec, wraz z resztą kasztelani otmuchowskiej, książę Henryk Brodaty przekazał w 1201 r. biskupstwu wrocławskiemu. Ziemia otmuchowska należała do książąt Kościoła aż do 1810 r., kiedy to władze pruskie przeprowadziły sekularyzację. Pałac myśliwski Zwierzyńcu wybudował w latach 1713-1714 Michael Klein, być może według projektu Krzysztofa Tauscha. Pałac nie doznał uszkodzeń w czasie drugiej wojny światowej, lecz nie prawidłowo użytkowany w czasach późniejszych zaczął popadać w ruinę. Od kilku lat zabytek ma prywatnego właściciela, który doprowadził go do dawnej świetności. Budynek wraz z niewielkim parkiem otoczone są ogrodzeniem. Nie ma możliwości zwiedzania obiektu.

Barokowy pałac myśliwski w Zwierzyńcu to bardzo nietypowa budowla. Budynek murowany z cegły, potynkowany, częściowo podpiwniczony, wzniesiono na planie elipsy, dwukondygnacyjny, nakryty dachem łamanym z lukarnami i latarnią pośrodku. Skromne elewacje zdobią gzymsy międzykondygnacjowy i wieńczący oraz proste obramienia otworów okiennych. Wewnątrz budynku na parterze umieszczono centralnie sień do której prowadzą cztery korytarze zlokalizowane na osiach budynku. Pomiędzy korytarzami pomieszczenia, przy północnym korytarzu dwie klatki schodowe prowadzące do piwnic i na pierwsze piętro. Na piętrze, nad sienią owalny salon otoczony amfiladą pokoi. Salon wyższy od pozostałych sal, nakryty pozornym sklepieniem kopulastym z latarnią. Resztę pomieszczeń przykrywają płaskie stropy. Wnętrza pałacu posiadały bogatą dekorację sztukatorską wiązaną z działającym w Otmuchowie Pietro Simonettim oraz Albertem i Antonim Albuzzi.

 

 

Informacje praktyczne i dojazd:

 

Do Zwierzyńca nie można dojechać komunikacją publiczną. Rozwiązaniem dla osób nie posiadających samochodu jest dojazd do Otmuchowa i pokonanie ostatnich 4 km pieszo. Do Otmuchowa najłatwiej dotrzeć autobusem PKS z Nysy, do Nysy można dojechać pociągiem z Gliwic z przesiadką w Kędzierzynie – Koźlu lub Opolu. Wybierającym podróż samochodem proponuję jechać autostradą A4 do węzła Prądy, a następnie DK 46 w kierunku Kłodzka, na obwodnicy Otmuchowa należy skręcić z tej trasy w lewo w lokalną drogę do Zwierzyńca. Odległość: w jedną stronę niecałe 140 km. Na miejscu samochód trzeba zostawić na poboczu drogi prowadzącej do gospodarstwa rolnego.

 

Damian Dąbrowski,

Marzec 2010 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla