Powiat myszkowski, gmina Niegowa
Rys historyczny i stan obecny:
Zamek w Bobolicach został wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. W 1370r. król Ludwik Węgierski przekazał zamek księciu opolskiemu Władysławowi. Książę Władysław należał do przeciwników unii polsko-litewskiej i spiskował z Krzyżakami przeciw królowi Władysławowi Jagielle. Na dodatek poddani księcia wykorzystywali zamki nad granicą polską jako punkty wypadowe w łupieskich wyprawach. W 1396r. król Władysław Jagiełło wyruszył zbrojnie na ziemie księcia opolskiego. W wyniku wyprawy Opolczyk utracił przyznane mu przez króla Ludwika tereny, w tym również zamek Bobolice. Warownia w Bobolicach została przekazana rodowi Szafrańców. Na przestrzeni wieków często zmieniała właścicieli. Należała m.in. do Tresków, Krezów, Chodakowskich, Męcińskich i Myszkowskich. Zamek w Bobolicach został uszkodzony w 1587r. w czasie walk o tron polski pomiędzy arcyksięciem Maksymilianem Habsburgiem a Zygmuntem III Wazą. Odbudowany ze zniszczeń, niedługo później, w 1657r. został zdobyty i spalony przez Szwedów. Z tej klęski zamek już się nie podniósł. Opuszczone mury powoli niszczały, ruiny były traktowane przez miejscową ludność jako składowisko budulca. W czasach PRL-u ruiny zamku zabezpieczono jako tzw. trwałą ruinę, a Bobolice znalazły się na trasie kilku wyznakowanych na Jurze szlaków turystycznych, w tym jednego z dwóch najważniejszych: Szlaku Orlich Gniazd. Pod koniec XX wieku ruiny zamku w Bobolicach zakupiła rodzina Laseckich. Właściciele po przeprowadzeniu badań archeologicznych podjęli decyzję o odbudowie zamku. Obecnie (2009 rok) odbudowany jest już budynek bramny oraz mury zamku górnego. Zamek na razie jest placem budowy i nie ma możliwości jego zwiedzania. W przyszłości zamek ma zostać udostępniony turystom. Oficjalna strona zamku:
Aktualizacja: prace budowlane zakończono i zamek został otwarty dla turystów we wrześniu 2011 roku.
Zabytki w Bobolicach
Do rejestru zabytków w Bobolicach wpisano ruiny zamku (nr rej.: 415/60 z 8.02.1960r. – brak decyzji KOBiDZ oraz 100/78 z 1.03.1978r.).
Informacje praktyczne i dojazd:
Osobom wybierającym się w podróż komunikacją publiczną proponuję dojazd pociągiem do Zawiercia (pociągi relacji Gliwice – Częstochowa, jeżdżą dosyć często), a następnie PKS-em do Zdowa (przewoźnik PKS Zawiercie). Ze Zdowa do ruin zamku w Bobolicach możemy dotrzeć czerwonym szlakiem Orlich Gniazd, odległość 3 km. Planującym podróż samochodem proponuję trasę: z Gliwic wyjazd autostradą A4 w kierunku Krakowa, w Mysłowicach zjazd na drogę S1 w kierunku Warszawy, w Dąbrowie Górniczej skręt w prawo w DK 796 do Zawiercia, z Zawiercia wyjazd DK 791 w stronę Myszkowa, z której zjeżdżamy w prawo w lokalną drogę do Włodowic. Z Włodowic lokalnymi drogami przez Górę Włodowską, Kotowice i Mirów dotrzemy do Bobolic. W jedną stronę około 100 km. Na miejscu, przed zamkiem, można zaparkować samochód. Ostatni odcinek drogi Mirów – Bobolice jest w fatalnym stanie, proponuję zostawić samochód na parkingu w Mirowie i przejść się czerwonym szlakiem Orlich Gniazd do Bobolic. Odległość około 1,5 km. Trasa zapewni nam piękne widoki, a przy okazji zwiedzimy ruiny zamku w Mirowie.
Damian Dąbrowski
Kwiecień 2009 r., aktualizacja wrzesień 2011r.