Powiat myszkowski, gmina Niegowa

 

Rys historyczny i stan obecny:

Prawdopodobnie w XIV wieku w Łutowcu powstała strażnica obronna. Pod koniec XV lub na początku XVI wieku została opuszczona i popadła w ruinę. Strażnica była stosunkowo duża, składała się z części górnej (na skale) i dolnej (umocnionej wałem i fosą). Obecnie z całej  strażnicy pozostał kilkumetrowy fragment murów. Jest on dobrze widoczny wczesną wiosną i jesienią, latem zasłania go roślinność.

Dokładna lokalizacja: w Łutowcu na północ od zabudowy wioski znajdują się cztery grupy ostańców  skalnych, resztki strażnicy wznoszą się na trzeciej skale licząc od wschodu. Można do nich dotrzeć kierując się znakami niebieskimi Szlaku Warowni Jurajskich.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Osobom wybierającym się w podróż komunikacją publiczną proponuję następującą wycieczkę. Do Myszkowa można dojechać pociągiem relacji Gliwice – Częstochowa, a z Myszkowa bez problemu dojechać PKS-em do Żarek. Z Żarek żółtym szlakiem można dojść do strażnicy w Przewodziszowicach (3,5 km), skąd niebieskim szlakiem Warowni Jurajskich do Łutowca trzeba przejść 5 km. Po drodze można zwiedzić sanktuarium w Żarkach-Leśniowie i strażnicę w Przewodziszowicach. Proponowany dojazd samochodem: z Gliwic do Katowic autostradą A4, dalej DK 86 do Siewierza, gdzie skręcamy w prawo w DK 793 do Żarek, przez Myszków. Z Żarek wyjeżdżamy DK 789 w kierunku Niegowej. Z drogi tej skręcamy w prawo do Łutowca. W jedną stronę nieco ponad 92 km. Na miejscu najlepiej zostawić samochód w centrum wioski, na parkingu pod sklepem.

 

Damian Dąbrowski

Kwiecień 2009 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla