Powiat raciborski, gmina Pietrowice Wielkie

(nazwa niemiecka: Polnisch Krawarn, w latach 1936-45 Preussisch Krawarn, Kreis Ratibor)


Rys historyczny i architektura: 

Pałac wzniesiony w miejscu wcześniejszego budynku w dwóch etapach: w 1826 r. zbudowano dla Ernesta Joachima von Strachwitza część południową, w 1898 r. Donnersmarckowie dobudowali skrzydło północne. Część starsza, neobarokowa, na planie prostokąta, otynkowana, z wieżami w narożach i ryzalitami na osiach dłuższych elewacji, nakryta dachem mansardowym z lukarnami. Część nowsza neorenesansowa, na rzucie kwadratu z czworoboczną wieżą w narożniku pn-wsch. Fasada flankowana ryzalitami (pn. pozorny), na jej osi dwukondygnacyjny wykusz nakryty hełmem. W obydwu częściach pałacu narożniki wież i ryzalitów boniowane, elewacje zwieńczone konsolkowym gzymsem. Częściowo zachowany bogaty wystrój wnętrz z końca XIX w., m.in. sale balowa, bajkowa i mauretańska. Co ciekawe niektóre z obrazów zdobiących pałac w Krowiarkach można zobaczyć w muzeum w Raciborzu, polecam.

Pałac w złym stanie zachowania, od kilkunastu lat w rękach prywatnych. Prywatny właściciel zabytku w latach dziewięćdziesiątych XX wieku w znacznym stopniu odpowiada za degradację budynku. Niestety nie poniósł za to żadnej odpowiedzialności, a w 2007r. sprzedał pałac za kilkaset tysięcy euro spółce z luksemburskim kapitałem. Inwestor w krótkim czasie rozpoczął prace remontowe.

 

Zdjęcia pałacu z lat 2005-2008


Informacje praktyczne i dojazd:

W Raciborzu znajduje się najbliższy dworzec kolejowy, posiada on połączenia m.in. z Katowicami, Rybnikiem i Kędzierzynem-Koźlem. Do Raciborza dojeżdżają również PKS-y z Gliwic. Z Raciborza do Krowiarek dojazd zapewniają autobusy PKS, niestety jeżdżą one rzadko, głównie w dni robocze w godzinach porannych i popołudniowych. Niezmotoryzowanym polecam inne rozwiązanie, połączenie wycieczki rowerowej z przejazdem pociągiem. Przewóz roweru w pociągu jest tani i przeważnie bezproblemowy.

Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic DK408 do Sośnicowic, a następnie DK919 do Raciborza i DK 416 do Żerdzin, gdzie trzeba skręcić w prawo w DK 417 prowadzącą do Krowiarek. W jedną stronę około 60km. Na miejscu samochód można zaparkować przed sklepem w pobliżu kościoła, skąd do pałacu jest bardzo blisko.

W okolicy warto zobaczyć pałace w Szczytach, Jastrzębiu, Modzurowie, Strzybniku i Rudniku.

 

Damian Dąbrowski,

listopad 2008 r.

 

Zdjęcia pałacu z 2011r. z zewnątrz oraz kaplicy grobowej

 

 

Stan aktualny pałacu w Krowiarkach

W ostatnich latach właściciel pałacu w Krowiarkach odnowił kaplicę-mauzoleum oraz wymienił stropy w rezydencji. Obecnie trwają prace przy uporządkowaniu zabytkowego parku. Pałac wraz z otaczającym go parkiem są otoczone ogrodzeniem. Obiekt można zwiedzać tylko za zgodą właściciela.

 

Aktualizacja, październik 2011r.

Damian Dąbrowski.

 

Zdjęcia wnętrz pałacu z 2011r.

 

 

Joomla templates by a4joomla