Powiat tarnogórski, gmina Zbrosławice

(nazwa niemiecka: Schakanau, Kreis Tost-Gleiwitz)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Dwór w tym miejscu istniał już w XVII w., Karol II von Raczek przebudował go najprawdopodobniej w 1878r. na okazały pałac, w stylu neorenesansu niderlandzkiego, przypominający pałac Ballestremów w Pławniowicach. W czasach PRL-u należał do PGR-u w Kamieńcu i został przebudowany z zatraceniem cech stylowych. Przebudowa w 1964r. była właściwie dewastacją zabytkowego obiektu, zlikwidowano wieże, szczyty, gzymsy, zniesiono wysokie dachy, powstał zwykły blok, o którego dawnej świetności świadczą tylko: interesujący rzut (duża ilość ryzalitów, relikt wieży w narożu pd.-wsch) oraz ozdobny portal z kartuszem herbowym rodów von Raczek i von Oriola. Herb rodu von Oriola znalazł się w tym miejscu, ponieważ ostatecznie pierwszymi mieszkańcami pałacu zostali Karol III von Raczek, syn Karola II, i jego małżonka Eleonora Sophie von Oriola.

Budynek murowany, z cegły, otynkowany, na planie zbliżonym do prostokąta. Fasada (elewacja pd) 10-osiowa, niesymetryczna, z centralnym 3 osiowym ryzalitem i reliktem pięciobocznej wieży wyrastającej z korpusu w narożniku pd.-wsch. Trzykondygnacyjny, nakryty płaskim dachem. W narożach zachowane resztki boniowań, przy oknach pozostałości gzymsów, pomalowane kolorowymi farbami. Elewacja ogrodowa 9-osiowa, z 3-osiowym ryzalitem, elewacja wsch. 5-osiowa, z pozornym ryzalitem na wysokości 2 i 3 kondygnacji, elewacja zach. 4-osiowa, ze znacznym 2-osiowym ryzalitem.

Budynek stanowi własność wspólnoty mieszkaniowej, wcześniej należał do PGR.

Wokół pozostałości parku krajobrazowego o pow. 2,3 ha z 2 poł. XIX w. z ciekawymi okazami starodrzewia, m.in. lipa drobnolistna, 2 dęby szypułkowe. W pobliżu resztki zdewastowanych zabudowań gospodarczych.

 

Zabytki w Czekanowie

Do rejestru zabytków w Czekanowie wpisano młyn, obecnie dom mieszkalny, XVII/XVIII w. (nr rej.: 311/60 z 7.03.1960r.).

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd komunikację publiczną do Czekanowa zapewniają autobusy KZK GOP, linii:  80 z Tarnowskich Gór, oraz 57, 80 i 288 z Gliwic. Dojazd samochodem z Gliwic: około 8 km DK 78 w stronę Tarnowskich Gór.  Na miejscu samochód najlepiej zaparkować przy kościele.

 

Damian Dąbrowski,

Luty 2009r.

 

 

Joomla templates by a4joomla