Moravskoslezský kraj – województwo morawsko-śląskie

(nazwa niemiecka: Meltsch)

 

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1377 roku. Melč w tym czasie wchodził w skład dóbr zamku w Wigsztynie (Vikštejn) w księstwie opawskim. Wioska dzieliła losy zamku do przełomu XVII i XVIII wieku. Na początku osiemnastego stulecia Melč był własnością rodziny von Hoditz. Prawdopodobnie w tym czasie dla Franciszka Józefa Filipa von Hoditz (ur.1667r.) w miejscowości został wzniesiony istniejący do dziś barokowy pałac. W posiadaniu rodziny von Hoditz majątek pozostał do 1755 roku. Następnie w latach 1755-1773 był własnością klasztoru zakonu jezuitów w Opawie. W 1810r. dobra nabył hrabia Jan z Tenczyna. W 1814r. pałac w Melču przeszedł w ręce rodziny hrabiów Arz und Wasseg, od której w 1888 roku posiadłość odkupił hrabia Kamil Rozumowski. Rodzina Rozumowskich była właścicielami dóbr do końca drugiej wojny światowej. Później majątek został znacjonalizowany. W pałacu w Melču mieścił się szpital oraz szkoła specjalna z internatem. Od 1985r. w dawnej rezydencji znajduje się dom dziecka. Do pałacu przylega park krajobrazowy o powierzchni 4,4ha W związku z obecnym zagospodarowaniem budynku zabytek można zobaczyć tylko z zewnątrz.

 

Pałac

Barokowy pałac z początku XVIII wieku, przekształcony na początku kolejnego stulecia w stylu empire. Budynek murowany, potynkowany, wzniesiony na rzucie zbliżonym do litery „L”, składa się z dwóch dwukondygnacyjnych skrzydeł, nakrytych dachami mansardowymi, połączonych parterową przybudówką, zwieńczoną tarasem. Fasada korpusu (elewacja północna) ośmioosiowa, z kartuszem herbowym rodziny Rozumowskich. Elewacja ogrodowa (południowa) dziesięcioosiowa, z asymetrycznym dwuosiowym ryzalitem, do którego przylega cylindryczna wieża. Analogiczna wieża znajduje się w zachodniej elewacji bocznego skrzydła. Elewacje pałacu zachowały podziały ramowe, z wydatnym gzymsem wieńczącym i pilastrami. W pomieszczeniach przyziemia sklepienia, sale na piętrze nakryte płaskimi stropami.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Ze względu na likwidację kolejnych połączeń kolejowych pomiędzy Polską a Czechami nie polecam dojazdu komunikacją publiczną do Melča. Dla osób wytrwałych, próbujących tego typu podróży podaję przydatne linki:

 

Polskie koleje - http://rozklad-pkp.pl/

Czeskie rozkłady - www.portal.jizdnirady.cz

Czeskie koleje - KOLEJE CZESKIE

 

Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic DK408 do Sośnicowic, następnie DK919 do Raciborza i dalej DK916 do granicy państwa. W Czechach należy kierować się DK46 do Opawy. Z Opawy najlepiej wyjechać DK443 (ul. Vitkovska) prowadzącą przez Melč. W miejscowości z tej ostatniej trasy należy skręcić w lewo w lokalną drogę prowadzącą do Radkova. Odległość: z Gliwic w jedną stronę niecałe 100 km. Na miejscu samochód można zaparkować w bocznej ulicy prowadzącej do kościoła p.w. św. Antoniego Padewskiego.

 

Damian Dąbrowski,

Lipiec 2011 r.

 

Joomla templates by a4joomla