Powiat nyski, gmina Łambinowice

(nazwa niemiecka: Bauschwitz, Kreis Falkenberg O.S.)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Miejscowość została założona w połowie XIII w. w czasie zasiedlania ziem należącego do biskupów wrocławskich księstwa nyskiego. Pierwsza wzmianka o Budzieszowicach pochodzi z dokumentu wystawionego przez kancelarię biskupa Tomasza II w 1284 r.  Trudno określić kiedy wioska stała się prywatnym majątkiem rycerskim. W 1788 r. właścicielką Budzieszowic była Eleonora von Vogt, z domu von Schlegenberg. W XIX w. właściciele majątku często się zmieniali, między innymi przez kilka lat był on w rękach hrabiego von Strachwitza. Od 1893 r. budzieszowickie dobra rycerskie należały do  rodziny Wiesbach. Po drugiej wojnie światowej majątek został upaństwowiony, a na jego bazie utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne. Obecnie budynki gospodarcze dawnego folwarku powoli zmieniają się w ruinę, natomiast pałac w dobrym stanie technicznym jest własnością prywatną. Teren wokół zespołu pałacowo-folwarcznego otoczony jest ogrodzeniem, rezydencję można zobaczyć tylko z większej odległości. Za pałacem rozciąga się park krajobrazowy.

Pałac w Budzieszowicach został zbudowany pod koniec XIX w., być może w miejscu starszej rezydencji. Budynek murowany z cegły, potynkowany, podpiwniczony, wzniesiony na planie zbliżonym do litery „L”, dwukondygnacjowy, z zagospodarowanym poddaszem, nakryty dachem mansardowym z lukarnami. Fasada ośmioosiowa, z otworami okiennymi różnej wielkości i asymetrycznie położonym wydatnym ryzalitem. Na osi budynku, poprzedzony schodami, niewielki ganek mieszczący główne wejście. Skromne elewacje pałacu pozbawione są cech stylowych.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd komunikacją publiczną do Budzieszowic należy do trudnych i czasochłonnych. W miejscowości zatrzymuje się pięć autobusów PKS (kursujących tylko w dni robocze) jadących z Nysy do Łambinowic, Tułowic, Niemodlina i Opola. Z Gliwic do Nysy, najłatwiej dostać się pociągiem, podróżując z przesiadką w Kędzierzynie – Koźlu lub Opolu. Wybierającym dojazd samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia, do węzła Prądy, a następnie DK 46 w stronę Nysy. W miejscowości Grabin należy z tej ostatniej trasy skręcić w prawo, w lokalną drogę do Łambinowic. Z centrum Łambinowic droga prowadzi prosto do Budzieszowic. W wiosce trzeba jechać w prawo w kierunku Jasienicy Dolnej, folwark z pałacem znajduje się na końcu miejscowości na prawo od drogi. Odległość: w jedną stronę około 110 km. Na miejscu samochód najlepiej zaparkować przy dawnych czworakach znajdujących się przed bramą wjazdową na zamknięty dziedziniec gospodarczy.

 

Damian Dąbrowski,

Październik 2010 r.

Joomla templates by a4joomla