Powiat ząbkowicki, gmina Ziębice
(nazwa niemiecka: Frömsdorf, Kreis Münsterberg, od 1932r. Kreis Frankenstein)
Brak dostępu do materiałów źródłowych na temat miejscowości uniemożliwia przedstawienie dziejów Czerńczyc. Historia wioski sięga co najmniej pierwszej połowy XV w., ponieważ w 1421r. wzmiankowano w Czerńczycach kościół p.w. Wniebowzięcia NMP. Księgi adresowe z przełomu XIX i XX w. nie wymieniają dóbr rycerskich w miejscowości, co uniemożliwia określenie fundatora wzniesionego w tym czasie pałacu. Rezydencja po drugiej wojnie światowej została znacjonalizowana i zmieniona w budynek wielorodzinny. Obecnie pałac jest własnością prywatną i można go zobaczyć tylko z zewnątrz, z pewnej odległości.
Pałac
Eklektyczny pałac z przełomu XIX i XX w. Budynek murowany, potynkowany, wzniesiony na rzucie prostokąta, parterowy, z zagospodarowanym poddaszem, nakryty czterospadowym dachem mansardowym z lukarnami. Fasada dziewięcioosiowa, z centralnym piętrowym ryzalitem, poprzedzonym kolumnowym portykiem podtrzymującym taras. Układ wnętrz dwutraktowy, z sienią na osi.
Zabytki w Czerńczycach
Do rejestru zabytków w Czerńczycach wpisano: kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP (8.10.1966r., nr rej.: 1835) i pałacyk, nr 69 (9.03.1995r., nr rej.: 1433/WŁ).
Informacje praktyczne i dojazd
Dojazd komunikacją publiczną do Czerńczyc jest niestety niemożliwy. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Brzezimierz, następnie DK396 do Strzelina i DK395 w stronę Ziębic. Z tej ostatniej trasy w Henrykowie należy skręcić w prawo w lokalną drogę prowadzącą do Czerńczyc przez Krzelków. Odległość: w jedną stronę około 175 km. Na miejscu samochód można zaparkować przy drodze dojazdowej prowadzącej do pałacu.
Damian Dąbrowski,
Lipiec 2011 r.