Powiat krapkowicki, gmina Strzeleczki

(nazwa niemiecka: Dobrau, w latach 1936-1945 Burgwasser, Kreis Krappitz)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Pałac w Dobrej został wzniesiony około 1750 r. dla hrabiego Rzeszy Erdmanna Karla von Roederna. W 1780 r. miejscowość zakupił Leopold Heinrich von Seherr – Thoss. Do rodziny von Seherr – Thoss rezydencja należała do 1945 r. W latach 1857-60 hrabia Hermann przebudował pałac w stylu neogotyckim oraz założył duży park krajobrazowy wzorowany na Bad Muskau. W czasie działań wojennych w styczniu 1945 r., w niewyjaśnionych okolicznościach pałac spłonął. Po wojnie resztki wyposażenia które przetrwały pożar, zostały rozszabrowane przez okolicznych mieszkańców. Przez kilkadziesiąt lat obiekt stał niezagospodarowany i popadał w coraz większą ruinę. W 2000 r. pałac zakupił Franciszek Jopek, przedsiębiorca z Zabrza. Dwa lata później rozpoczęła się odbudowa zabytku, która trwa do dziś. W 2009 r. pojawiły się informacje o budowie w pobliżu pałacowego parku żwirowni. Ta nieprzemyślana inwestycja zagraża drzewom rosnącym w parku i podważa sens odbudowy pałacu. Dawną rezydencję rodziny von Seherr – Thoss można obecnie zobaczyć tylko zza płotu. Ze względu na trwające prace budowlane wstęp na teren przypałacowy jest zakazany.

 

Ruiny pałacu.

Pierwotny pałac wzniesiony około 1720 lub 1750, został całkowicie przebudowany i powiększony w latach 1857-1860, spalony w 1945, później zrujnowany. Położony jest na niewielkim wzniesieniu, neogotycki, murowany na wysokich piwnicach, piętrowy z użytkowym niegdyś poddaszem, dwupiętrowymi ryzalitami i sześciokondygnacyjną wieżą. Bryłę rezydencji wzbogacają trzy symetryczne ryzality od frontu i jeden w elewacji ogrodowej. Układ wnętrz dwutraktowy, w części pomieszczeń zachowane sklepienia. Pałac otacza zaniedbany i zdziczały rozległy park krajobrazowy, pierwotnie założony z wykorzystaniem w kompozycji koryta rzeczki Białej. Do parku prowadzą dwie neogotyckie bramy. Przed pałacem przetrwały fragmenty kamiennych rokokowych rzeźb. Na terenie folwarku znajdują się m.in.: murowana oficyna mieszkalna i spichlerz, pochodzące zapewne z XVIII w., częściowo przebudowane w wieku następnym.

 

Zabytki w Dobrej

Do rejestru zabytków w Dobrej wpisano zespół pałacowy i folwarczny (nr rej.: 728/64 z 14.03.1964r.): pałac (ruina), oficyna, spichrz, park (osobny wpis, nr rej.: 91/84 z 26.01.1984r.).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Dobrej jest możliwy, wymaga jednak kilku przesiadek. Najpierw należy dostać się do Kędzierzyna-Koźla, najprościej pociągiem z Gliwic. W dalszą drogę proponuję również jechać pociągiem do Gogolina. Z Gogolina do Dobrej kursują już autobusy, jednak jeżdżą one bardzo rzadko, dlatego proponuję jechać dalej PKS-em z przesiadką w Krapkowicach. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Krapkowice. Następnie należy skierować się DK409 prowadzącą z Krapkowic do Prudnika przez Dobrą. W centrum wioski należy skręcić w prawo w ul. Lipową. W jedną stronę niecałe 70 km. Na miejscu samochód trzeba zostawić na poboczu drogi.

 

Damian Dąbrowski

Październik 2009 r.

Joomla templates by a4joomla