Powiat nyski, gmina Paczków

(nazwa niemiecka: Friedrichseck, Kreis Neisse)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Pierwsze informacje źródłowe o miejscowości pochodzą dopiero z XVIII w. Folwark we Frydrychowie należał do dóbr biskupów wrocławskich. W 1810 r. w wyniku sekularyzacji majątków kościelnych został przejęty przez państwo pruskie, a następnie w 1817 r. przekazany Hermanowi von Humboldt. W rękach jego potomków pozostał do 1905 r. Następnie posiadłość podzielono między Zarząd Państwowych Dróg Wojskowych i Fabrykę Cukru w Otmuchowie. Część majątku z rezydencją należała do Zarządu Państwowych Dróg Wojskowych.

Neobarokowy dwór we Frydrychowie zbudowano pomiędzy 1910 a 1920 rokiem w miejscu dziewiętnastowiecznej rezydencji Humboldtów. Budynek murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacjowy, nakryty wysokim dachem czterospadowym z powiekami. Fasada siedmioosiowa, z głównym wejściem na osi budynku, poprzedzonym schodami i flankowanym lizenami. W elewacji ogrodowej centralny, pozorny trzyosiowy ryzalit zamknięty trójkątnym przyczółkiem, z niewielką dobudówką z balkonem. Skromne elewacje dworu zachowały podziały pionowe za pomocą lizen oraz prostokątne obramowania otworów okiennych.

Dawną rezydencją otacza park w typie swobodnym, o powierzchni 2,2 ha. W drzewostanie parku występują zarówno drzewa liściaste (dęby, lipy, kasztanowce, jesiony, klony, wiązy, graby), jak i iglaste (sosny, modrzewie, daglezje, świerki i jodły). Wśród okazów starodrzewu warto zwrócić uwagę na kilka dębów szypułkowych i platan klonolistny. Przed dworem zachowano niewielki gazon.

Na południe od parku znajduje się zespół neogotyckich budynków folwarcznych wzniesionych wokół prostokątnego dziedzińca. Budynki gospodarcze dobrze utrzymane, są w dalszym ciągu użytkowane.

Park z dworem są otoczone ogrodzeniem, prawdopodobnie stanowią własność prywatną. Budynek można bez problemu zobaczyć z zewnątrz, jest dobrze widoczny nawet z większej odległości.

Do rejestru zabytków sztuki wpisano tylko park (28.01.1984 r., nr rej.: 95/84). Ochroną konserwatorską powinno się objąć również budynek dworu, by w efekcie remontów nie doszło do zniszczenia jego zabytkowych elewacji.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd komunikacją publiczną do Frydrychowa zapewniają często kursujące autobusy PKS z Nysy. Do samej Nysy z Gliwic najłatwiej dojechać pociągiem z przesiadką w Kędzierzynie-Koźlu lub Opolu. Wybierającym dojazd samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, następnie DK 46 w stronę Kłodzka. Trasa ta prowadzi przez Frydrychów, park z dworem znajduje się blisko ulicy, po jej lewej stronie (budynek jest widoczny z drogi). Odległość: w jedną stronę około 140 km. Samochód można zaparkować w pobliżu ogrodzenia otaczającego park.

 

Damian Dąbrowski,

Październik 2010 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla