Powiat oświęcimski, gmina Oświęcim

 

 

Barokowy dwór w Grojcu został wzniesiony w XVIII w. na zlecenie rodziny Szembeków, do której należała miejscowość. W 1779 r. dobra w Grojcu kupił od Aleksandra Szembeka hrabia Ignacy Bobrowski z Bobrówki herbu Jastrzębiec. W rękach rodziny Bobrowskich posiadłość została do 1851 roku. Za rządów Bobrowskich barokowy dwór został przekształcony w klasycystyczny pałac, w czasach późniejszych przebudowywany w stylu neogotyckim. W latach 1851-1905 Grojec należał do rodziny Chwalibóg. W 1905 r. majątek kupiła księżna Wilhelmina Maria Radziwiłł. Radziwiłłowie pozostali właścicielami dóbr do drugiej wojny światowej. W czasach Polski Ludowej majątek w Grojcu został rozparcelowany, a pałac przekazano w zarząd Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. Następnie w budynku mieścił się Państwowy Dom Pomocy Społecznej. Obecnie zabytek wykorzystywany jest jako siedziba Powiatowego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Budynek można zobaczyć z zewnątrz, z pewnej odległości. Wokół pałacu rozciąga się park krajobrazowy.

 

Zabytki w Grojcu:

Do rejestru zabytków w Grojcu wpisano: drewniany kościół parafialny p.w. św. Wawrzyńca (4.12.1968 r., nr rej.: A-70 oraz 27.02.1978 r., nr rej.: A-277/78), zespół pałacowy: pałac (10.02.1994 r., nr rej.: A-673/91), park (11.01.2008 r., nr rej.: A-128/M).

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd komunikacją publiczną do Grojca zapewniają busy firmy „DUDEK BUS” oraz autobusy PKS. Kursują one między innymi z Oświęcimia, Głębowic i Kęt. Z Górnego Śląska najlepiej wybrać dojazd z przesiadką w Oświęcimiu. Do miasta można dojechać PKS-em lub pociągiem z Katowic. Podróżującym własnym samochodem proponuję jechać z Gliwic DK 44 do Oświęcimia i w dzielnicy Zaborze skręcić z tej trasy w prawo, w lokalną drogę prowadzącą do Grojca. Odległość: w jedną stronę około 60 km. Pałac znajduje się w centrum miejscowości, tuż obok kościoła. W pobliżu nie ma problemu z zaparkowaniem samochodu.

 

Damian Dąbrowski,

Maj 2011 r.

 

Joomla templates by a4joomla