Powiat raciborski, gmina Rudnik

(nazwa niemiecka: Habicht, Kreis Ratibor)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Eklektyczny pałac wzniesiony w 1872 r. dla rodziny Schramków. Murowany, dwuskrzydłowy, na planie zbliżonym do litery L, fasada 3-kondygnacyjna, elewacja ogrodowa 2-kondygnacyjna (ze względu na różnicę wysokości terenu, pałac zbudowano na skarpie), nakryte dachami dwuspadowymi. W narożniku pd. cylindryczna wieża, w centralnej części korpusu prostokątna wieża, w narożniku wsch. ryzalit zwieńczony trójkątnym szczytem i poprzedzony arkadowym podcieniem nad głównym wejściem. Elewacje podzielone jedynie wydatnymi gzymsami kordonowymi.

Obiekt odnowiony, w dobrym stanie technicznym. Pałac stanowi własność prywatną. Nie ma możliwości zwiedzania wnętrz, teren wokół pałacu jest ogrodzony.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

W Raciborzu jest najbliższy dworzec kolejowy, ma on połączenie m.in. z Katowicami, Rybnikiem i Kędzierzynem-Koźlem. Do Raciborza można również przyjechać PKS-em z Gliwic. Następnie z Raciborza trzeba jechać PKS-em, kursów jest jednak niewiele. Dla niezmotoryzowanych polecam inne rozwiązanie, połączenie wycieczki rowerowej z przejazdem pociągiem. Przewóz roweru w pociągu jest tani i przeważnie bezproblemowy :)

Najlepszym rozwiązaniem jest samochodowa wycieczka, z Gliwic DK 408 do Bierawy, następnie lokalnymi drogami przez Cisek, Zakrzów do DK 45, którą jedziemy do Witosławic, gdzie skręcamy w prawo w DK 421, w Mierzęcinie skręcamy w lewo i przez Łaniec docieramy do Jastrzębia, odległość od Gliwic około 57 km. Przed bramą do pałacu nie ma miejsca, w którym można by zaparkować samochód. Pojazd trzeba zostawić na poboczu drogi.

W okolicy warto zobaczyć pałace w Krowiarkach, Modzurowie, Rudniku i Strzybnik. Po drodze proponuję obejrzeć ruiny pałacu w Polskiej Cerekwi oraz pałace w Zakrzowie i Steblowie.

 

Damian Dąbrowski,

październik 2008 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla