Powiat wrocławski, gmina Jordanów Śląski

(nazwa niemiecka: Karlsdorf, Kreis Nimptsch, od 1932r. Kreis Reichenbach)

 

 

Zabytki w Karolinie

Do rejestru zabytków w Karolinie wpisano zespół pałacowy (29.07.1981r., nr rej.: 500/W): pałac (osobny wpis z 14.05.1981r., nr rej.: 789/Wł), oficynę, oborę, stajnię i park. W ewidencji zabytków umieszczono jeszcze kilka zabudowań mieszkalnych i gospodarczych dawnego folwarku.

Klasycystyczny pałac z końca XVIII w., został gruntowanie przebudowany około 1830r. Siedzibę rozbudowano na początku dwudziestego stulecia. W XIX wieku założono park i wybudowano większość zabudowań folwarku. Od 1886 roku do końca drugiej wojny światowej majątek należał do rodziny von Websky. W Polsce Ludowej znacjonalizowaną posiadłość przekazano Państwowemu Ośrodkowi Hodowli Zarodowej z Łagiewnik. W 1968 roku w pałacu mieściły się biura i mieszkania pracowników tego przedsiębiorstwa. W tym czasie stan zabytku określono jako średni. W 1972r. przeprowadzono kapitalny remont budynku. W następnych latach folwark wraz z pałacem dostały się pod zarząd Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Od 1997 pałac jest własnością prywatną. Właściciel w latach 1997-1998 prowadził prace remontowe. Teren wokół rezydencji ogrodzony, budynek można zobaczyć tylko z zewnątrz, z niedużej odległości, jednak nie ze wszystkich stron. Obecnie zabudowania gospodarcze dawnego folwarku wykorzystuje Przedsiębiorstwo Rolne Handlowo-Usługowe Karolin Sp. z o.o.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Niestety dojazd komunikacją publiczną do Karolina nie jest możliwy. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Brzezimierz, następnie DK396 do Strzelina i dalej DK39 do Łagiewnik. Z Łagiewnik najlepiej wyjechać ul. Ślężną prowadzącą do Olesznej, skąd do Karolina można dojechać lokalną drogą przez Piętrówek. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 180km. Większość zabudowań Karolina tworzą zespół pałacowy i budynki dawnego folwarku. Samochód można zaparkować na niewielkim placu w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu.

 

Damian Dąbrowski,

Czerwiec 2013 r.

 

Joomla templates by a4joomla