Powiat tarnogórski, gmina Zbrosławice

(nazwa niemiecka Koppinitz, w latach 1936-1945 Adelenhof, Kreis Tost-Gleiwitz, do 2012r. nazwa polska Kopienice)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Klasycystyczny dwór zbudowany w 1844r. według projektu arch. Emila von Wrochema. W czasach późniejszych wielokrotnie przebudowywany. Murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, dwukondygnacjowy, podpiwniczony, nakryty dwuspadowym dachem o niewielkim nachyleniu. Fasada 7-osiowa z centralnie umieszczonym gankiem dwufilarowym, podtrzymującym balkon na pierwszym piętrze. Elewacja ogrodowa również 7-osiowa, z portykiem wgłębionym, ujętym pilastrami. Elewacje boczne trzyosiowe. Wszystkie elewacje ozdobione boniowaniem, zachowały dawne podziały wykonane za pomocą gzymsów i pilastrów. W fasadę wmurowana tablica z nazwiskiem architekta i datą budowy. Układ wnętrz dwutraktowy, częściowo przekształcony. W piwnicach zachowane sklepienia kolebkowe na gurtach, pomieszczenia parteru i pierwszego pietra nakryte płaskimi stropami, niektóre z nich z fasetami i dekoracją sztukatorską. Na piętrze w części środkowej salon, powiększony w XX wieku.

Dwór w dobrym stanie zachowania, mieści obecnie szkołę podstawową, co znacznie ogranicza możliwość zwiedzania wnętrz. Zabytek można bez problemu obejrzeć z zewnątrz, warto również pospacerować po otaczającym go parku krajobrazowym, w którym przetrwało kilka interesujących drzew. Tuż obok pałacu znajdują się dawne budynki gospodarcze. Jeden z nich w rękach prywatnych, jest obecnie odnawiany.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Do Kopienicy można dojechać autobusami KZK GOP: 153 Tarnowskie Góry – Pyskowice; 739 Tarnowskie Góry – Pyskowice, 791 (linia kursuje po różnych miejscowościach, większość kursów rozpoczyna się od przystanku Kamieniec Szkoła, do którego można dotrzeć autobusem nr 80 z Gliwic). Wyjazd trzeba dokładnie zaplanować, ponieważ wszystkie wymienione linie kursują bardzo rzadko. Do Tarnowskich Gór i Pyskowic bez problemu można dojechać autobusami oraz pociągami.

Planującym podróż samochodem proponuję jechać z Gliwic DK 901 w kierunku Wielowsi, w miejscowości Zacharzowice, trzeba skręcić w prawo w lokalną drogę do Kopienicy. Dwór znajduje się po prawej stronie drogi, na końcu wioski. W jedną stronę około 24 km. Na miejscu można zostawić samochód na niewielkim parkingu przed szkołą.

 

Damian Dąbrowski

Maj 2009 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla