Moravskoslezský kraj - Kraj morawsko-śląski (województwo),
(nazwa polska Karniów, nazwa niemiecka Jägerndorf)
Rys historyczny i stan obecny:
Początki zamku w Krnowie sięgają średniowiecza, pierwsza wzmianka o warowni pojawiła się w 1371 roku, kiedy to miasto należało do Jana I księcia opawsko-raciborskiego z dynastii Przemyslidów. Najprawdopodobniej zamek powstał już w XIII wieku. Właściciele bardzo często się zmieniali, Krnov należał m.in. do Władysława Opolczyka księcia z rodu Piastów (1384-1390), margrabiego morawskiego Jodoka z dynastii luksemburskiej (1390-1421), ponownie Przemyślidów opawsko-raciborskich (1421-1493), margrabiego brandenburskiego Jerzego (1523-1543) i jego syna Jerzego Fryderyka (1543-1603), wreszcie od 1622 do 1945 roku do rodu książąt von Liechtenstein.
Zamek na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany, po gotyckiej budowli powstałej przed 1371 roku nie ma dziś śladów. Trudno ocenić czy obiekt był włączony w obwód murów miejskich czy stał poza murami. Gotycki budynek mieszkalny stał najprawdopodobniej w miejscu dzisiejszego zachodniego skrzydła, a sześciokątny dziedziniec otaczały mury zamkowe o grubości około 2,3 metra. W latach 1531-1534 zamek został przebudowany na renesansowy pałac. W wieku XVII miała miejsca kolejna, tym razem barokowa przebudowa. W 1779 roku groźny pożar całkowicie zniszczył drugie piętro zachodniego skrzydła. Pałac został odbudowany w stylu klasycystycznym. Z wcześniejszej budowli do dziś przetrwał renesansowo-barokowy budynek bramny, ozdobiony piękną dekoracją sgraffitową i reliefami. Po 1945 roku pałac upaństwowiono. Obecnie jego budynki są w różny sposób zagospodarowane, m.in. otwarto w nich kilka restauracji.
Informacje praktyczne i dojazd:
Dla wybierających się w podróż komunikacją publiczną nie mam dobrych wieści. Dojazd do Krnova jest możliwy, jednak bardzo trudny i czasochłonny. Najpierw musimy dojechać pociągiem z Katowic do Chałupek. W ciągu dnia jedzie tylko kilka pociągów, czas jazdy ponad 2 godziny. Z dworca w Chałupkach musimy przejść około 2 km na rynek w Starym Bohuminie skąd odjeżdżają PKS-y do dworca kolejowego w Nowym Bohuminie. Autobusy jeżdżą często, co 30-60 minut, czas jazdy 10 minut. Dalej jedziemy czeskimi kolejami, w zależności od godziny odjazdu z 1 lub 2 przesiadkami: przez Ostravę-Svinov i Opavę vychod. Przykładowy dojazd: pociąg z Katowic 5:08 w Chałupkach 7:17. Pociąg z Bohumina 9:12 w Ostrava Svinov 9:29 i dalej odjazd o 10:06 w Krnovie jesteśmy o 11:01. Ze względu na trudności w dojeździe polecam wycieczkę dwudniową z noclegiem w Czechach. Dla szukających połączeń kolejowych mała pomoc na stronie:
Planującym podróż samochodem proponuję drogę: z Gliwic DK 88 do węzła w Kleszczowie, następnie autostradą A4 do zjazdu w Pławniowicach, dalej DK 40 do Kędzierzyna-Koźla, z którego najlepiej wyjechać DK 418, po około 2 km wjeżdżamy na DK 38 prowadzącą do granicy w Pietrowicach, za granicą jedziemy prosto lokalną drogą do centrum Krnova. Zamek znajduje się w centrum miasta, bardzo blisko rynku, nie ma problemu z zaparkowaniem samochodu. W pobliżu znajdują się liczne miejsca parkingowe oraz dwa markety z własnymi dużymi parkingami.
Damian Dąbrowski,
Kwiecień 2009 r.