Powiat oleśnicki, gmina Oleśnica

(nazwa niemiecka: Neuhof bei Wiesegrade, Kreis Oels)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

W 1616r. Nowoszyce należały do rodziny von Liebe. W 1845r. właścicielami majątku w miejscowości byli członkowie rodu von Collewe. W 1886r. dobra w Nowoszycach liczące 208ha posiadał Wilhelm Schreiber auf Buselwitz (z Bogusławic). Pozostał on właścicielem majątku co najmniej do 1894r., następnie dobra przeszły w ręce jego spadkobierców. Kolejnymi właścicielami posiadłości byli: Friedrich von Gerlach aus Buselwitz (1905r.), Heinrich Schroer (1909r.), Georg Bogler (1912r.), Leo Lange (1921r.), Georg Kümmel z Chraplewa (1930r.), Heinz Kümmel (1937r.). W 1937r. dobra w Nowoszycach liczyły 249ha. Po zakończeniu drugiej wojny światowej majątek został znacjonalizowany i przekazany w zarząd Kombinatowi PGR z Oleśnicy. Obecnie pałac w Nowoszycach jest własnością prywatną, teren wokół ogrodzony, budynek można zobaczyć tylko z zewnątrz, z większej odległości.

 

Pałac

Neobarokowa rezydencja w Nowoszycach została wzniesiona po 1880roku. Budynek murowany z cegły, potynkowany, zbudowany na planie zbliżonym do prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacyjny, nakryty dachem wielospadowym. Fasada sześcioosiowa z wydatnym ryzalitem, zwieńczonym neobarokowym szczytem, poprzedzona gankiem kolumnowym podtrzymującym balkon. W elewacji ogrodowej jednokondygnacyjna dobudówka, również z balkonem. W jednej z elewacji bocznych dwuosiowy ryzalit z neobarokowym szczytem i okrągła wieża nakryta hełmem stożkowym. Budynek zachował niewielką ilość detali architektonicznych: portyk kolumnowy, szczyty, proste obramowania otworów okiennych. Wokół pałacu park wpisany do rejestru zabytków. W pobliżu budynki mieszkalne (czworaki) i gospodarcze dawnego folwarku.

 

Zabytki w Nowoszycach

Do rejestru zabytków w Nowoszycach wpisano park willowy (31.01.1984r., nr rej.: 523/W).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Nowoszyc zapewniają autobusy PKS kursujące między innymi z Bierutowa, Oleśnicy i Wabienic. Najlepsze połączenie komunikacyjne jest z Oleśnicą. Z Górnego Śląska do miasta można dotrzeć pociągiem z przesiadką w Kluczborku lub Wrocławiu. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku w kierunku Wrocławia do węzła Przylesie, następnie DK403 i DK39 do Brzegu i dalej DK39 do Namysłowa. Z Namysłowa najlepiej wyjechać DK451 w stronę Oleśnicy. Za miejscowością Solniki Wielkie z tej ostatniej trasy trzeba skręcić w prawo w lokalną drogę prowadzącą prosto do Nowoszyc. Pałac wraz z otaczającym go parkiem znajdują się na lewo od drogi. Odległość: w jedną stronę około 190 km. Samochód można zostawić na parkingu przy wielorodzinnych budynkach znajdujących się w niewielkiej odległości od pałacu.

 

Damian Dąbrowski,

Listopad 2011 r.

 

Joomla templates by a4joomla