Powiat wołowski, gmina Wińsko

(nazwa niemiecka Rayschen, Kreis Wohlau)

 

 

Zabytki w Rajczynie

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Rajczynie. W ewidencji zabytków znalazły się zespół folwarczny (nr 24): dom mieszkalny (nr 24), studnia (nr 24), brama (nr 24), park pałacowy; dom mieszkalny – dawna szkoła (nr 1); most drogowy.

 

Właścicielem majątku w Rajczynie był m.in. von Meier, von Falkenhain, von Sieber, Mudring, Schlüter, Halle. Po zakończeniu drugiej wojny światowej włości przejęło państwo polskie. Pałac w Rajczynie został zniszczony w końcowej fazie działań wojennych. Po 1945 roku ruiny rozebrano. Obecnie jedynymi śladami majątku są park oraz zabudowania pofolwarczne. Wygląd nieistniejącej rezydencji możemy opisać na podstawie widokówek z pierwszej połowy XX wieku.  

Źródło: http://dolny-slask.org.pl/5667351,foto.html?idEntity=556595 (dostęp: 29.05.2016r.)

Źródło: http://dolny-slask.org.pl/925537,foto.html?idEntity=556595 (dostęp: 29.05.2016r.)

 

Pałac w Rajczynie powstał najpóźniej w pierwszej połowie XIX wieku. Rezydencję wzmiankowano w 1830 roku. Zniszczony w 1945 roku budynek był murowany z cegły, potynkowany, założony na planie prostokąta, parterowy z częściowo użytkowym poddaszem, nakryty dachem mansardowym z powiekami. Do jednej z elewacji bocznych dostawiona była parterowa przybudówka z płaskim zadaszeniem. Jedna z dłuższych elewacji posiadała dziewięć osi, w jej centralnej części znajdował się przeszklony ganek.

 

Rajczyn położony jest około 25 kilometrów na północny-zachód od Wołowa. Z miasta powiatowego najlepiej wyjechać DK338 (ul. Wiejska) w kierunku Wińska. Za miejscowością Bożeń trzeba skręcić w lewo w DK334 w stronę Chobienia. Ta ostatnia trasa prowadzi przez Rajczyn. Zespół folwarczny i park znajdują się na zachodnim krańcu miejscowości, na lewo od drogi nr 334. Samochód można zostawić w bocznej uliczce, w pobliżu stawów, w sąsiedztwie parku.

 

Damian Dąbrowski,

Maj 2016r.

 

Joomla templates by a4joomla