Powiat trzebnicki, gmina Trzebnica

(nazwa niemiecka Droschen, Kreis Trebnitz)

 

Zabytki w Droszowie

Żaden obiekt w Droszowie nie został wpisany zarówno do rejestru zabytków jak i do ewidencji. Przynajmniej pozostałości parku powinny został zabezpieczone jakimś wpisem służb konserwatorskich.

Wioskę wzmiankowano w 1208 roku jako Drossouvo, a w 1224 roku pod nazwą Droschow. Początkowo miejscowość była własnością książęcą, następnie przez kilka stuleci należała do klasztoru cysterek trzebnickich. W XVI wieku dobra przeszły na własność kościoła ewangelickiego w Trzebnicy. W jego posiadaniu pozostały do drugiej połowy XIX wieku, kiedy zostały rozparcelowane. Poza dobrami kościelnymi w wiosce znajdowało się wolne sołectwo z dworem i folwarkiem. Właścicielami sołectwa były rodziny Giesel, Rohde, Holters. W 1937 roku należący do Waltera Holtersa majątek liczył 145 ha, w tym 130 ha pól uprawnych, 4 ha łąk, 5 ha pastwisk, 0,5 ha wód, 3 ha parku, 1 ha ogrodu, 1,5 ha dróg i podwórzy gospodarczych. Losy wolnego sołectwa po 1945 roku nie są znane. Zarówno dwór sołtysi, jak i folwark zostały rozebrane i dziś nie ma po nich śladu. Dwór był budynkiem murowanym, podpiwniczonym, parterowym, z użytkowym poddaszem, nakrytym dachem dwuspadowym. Główne wejście do budynku umieszczono w fasadzie, w centralnym parterowym ganku, zwieńczonym balkonem. W elewacji ogrodowej na osi dworu znajdował się parterowy ryzalit, zamknięty balkonem, analogicznie jak ganek w fasadzie. Elewacje budynku ozdabiało boniowanie oraz okładzina z desek.

 

Więcej informacji w przewodniku Damiana Dąbrowskiego, „Pałace Dolnego Śląska. Powiat trzebnicki. Gminy Trzebnica i Zawonia”, wydanym przez Wydawnictwo Ciekawe Miejsca.

 

Dwór w Droszowie w I połowie XX wieku

 

Źródło: https://polska-org.pl/3801861,foto.html?idEntity=3546942 (dostęp: 5.01.2020r.)

 

Źródło: https://polska-org.pl/5130997,foto.html?idEntity=3546942 (dostęp: 5.01.2020r.)

 

Droszów znajduje się około pięciu kilometrów na zachód od Trzebnicy. Przez wioskę przebiega droga wojewódzka nr 340 łącząca Trzebnicę z Wołowem. Dawny majątek i pozostałości parku znajdują się na północ od tej trasy. Z kilkuhektarowego parku pozostało niewielkie zadrzewienie z cennym liściastym starodrzewem. Na terenie dawnego parku urządzono boisko oraz plac zabaw dla dzieci.

Damian Dąbrowski,

Styczeń 2020r.

 

 

Joomla templates by a4joomla