Powiat kłodzki, gmina Międzylesie
(nazwa niemiecka: Ober Langenau, Kreis Habelschwerdt)
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1346r., kiedy to rodzina Glubosów z zamku Szczerba otrzymała sołectwo w Długopolu Górnym. W dziewiętnastym stuleciu w wiosce znajdowały się trzy znaczące majątki. Jeden z nich należał do księcia Albrechta von Preussen, właścicielem drugiego był niejaki Ludwig, a trzeci posiadał rolnik Peschke.
Dwór nr 70
Budynek wzniesiony w 1807r. z fundacji kupca J. Hoecknera, odnowiony i powiększony na początku dwudziestego stulecia. Dwór murowany z kamienia i cegły, potynkowany, założony na planie wydłużonego prostokąta, dwukondygnacyjny, z użytkowym poddaszem, nakryty dachem naczółkowym z powiekami. Od strony jednej z bocznych elewacji niższa, zbliżona do kwadratu przybudówka, z niskim dwuspadowym dachem. Elewacje zachowały pierwotne podziały ramowe utworzone za pomocą gzymsów i pilastrów. Okna w ozdobnych obramowaniach. Wnętrza o układzie trzytraktowym, część pomieszczeń parteru posiada sklepienia kolebkowe. Budynek obecnie pełni funkcję mieszkalną. W nowszej przybudówce umieszczono świetlicę.
Dwór nr 165
Budynek wzniesiony w pierwszej połowie XVIII w., przebudowany w dziewiętnastym stuleciu. Dwór murowany z kamienia i cegły, potynkowany, założony na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, nakryty dachem naczółkowym z powiekami. Elewacje zachowały ślady podziałów ramowych wykonanych za pomocą pilastrów i gzymsów. Otwór wejściowy ozdobiony kamiennym portalem, wokół otworów okiennych kamienne opaski. Na osi budynku sień przelotowa, z klatką schodową. Część pomieszczeń przyziemia sklepiona.
Zabytki w Długopolu Górnym
Do rejestru zabytków w Długopolu Górnym wpisano kościół parafialny p.w. śś Piotra i Pawła (24.01.1961r., nr rej.: 841 i 3.08.1965r., nr rej.: 1324); kaplicę (25.05.1972r., nr rej.: 2024); dwór z XIX w. i oficynę (3.08.1965r., nr rej.: 1325); pochodzący z pierwszej połowy XVIII w. dwór obecnie dom nr 165, a wcześniej nr 144 i 132 (22.12.1971r., nr rej.: 1984); chałupę nr 41 (18.01.1985r., nr rej.: 1086).
Informacje praktyczne i dojazd
Dojazd komunikacją publiczną do Długopola Górnego zapewniają między innymi autobusy PKS kursujące z Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzka i Międzylesia. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd przez Kłodzko. Do miasta można dotrzeć np. pociągiem z Wrocławia. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, następnie DK46 przez Nysę do Kłodzka. Z Kłodzka najlepiej wyjechać DK33 w stronę Boboszowa. W miejscowości Domaszków z tej ostatniej trasy należy skręcić w prawo w lokalną drogę do Długopola Górnego. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 215km. Dwór nr 70 znajduje się w południowej części wioski przy głównej drodze. Dwór nr 165 położony jest w pobliżu, bardziej na prawo, po drugiej stronie Nysy Kłodzkiej. W pobliżu obydwu rezydencji znajduje się kościół parafialny, przy którym można zostawić samochód.
Damian Dąbrowski,
Lipiec 2012 r.