Powiat wrocławski, gmina Kobierzyce

(nazwa niemiecka: Koberwitz, w katach 1937-1945 Röslingen, Kreis Breslau)

 

 

 

Zabytki w Kobierzycach

Do rejestru zabytków w Kobierzycach wpisano zespół pałacowy: pałac (15.04.1977r., nr rej.: 367/W) i park (19.10.1978r., nr rej.: 427/W). W ewidencji zabytków znajduje się również zespół zabudowań dawnego folwarku zlokalizowany pomiędzy ulicami Sportową, Krotką i Ludową.

Pałac został zbudowany w osiemnastym stuleciu. Rezydencję przebudowano i powiększono w 1884 roku. W 1945r. majątek w Kobierzycach zajęła Armia Czerwona. Żołnierze radzieccy opuścili posiadłość dopiero w 1946 roku. Pałac i folwark przejęło państwo polskie. Zabudowania przekazano Wrocławskiemu Przedsiębiorstwu Hodowli Roślin i Nasiennictwa. W Kobierzycach funkcjonowała Wieloobiektowa Stacja Hodowli Roślin. W 1976 roku pałac wykorzystywano jako ośrodek administracyjno-socjalny. W tym czasie część pomieszczeń była zdewastowana. W 1976 roku przeprowadzono pewne prace remontowe. Prawdopodobnie nie miały one większego znaczenia, bowiem w 1980 roku rozpoczęto kolejny remont obiektu. Trwał on pięć lat i w 1985 roku został przerwany. W kolejnych latach pałac nie był użytkowany. W połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku zabytek przejęły władze samorządowe. Pałac został gruntownie wyremontowany z przeznaczeniem na siedzibę Urzędu Gminy Kobierzyce. Obecnie budynek w dalszym ciągu pełni tę funkcję. Zabytek można zobaczyć przede wszystkim z zewnątrz, część wnętrz dostępna w godzinach pracy urzędu.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Kobierzyc zapewniają między innymi autobusy PKS oraz prywatnego przewoźnika (Usługi Autokarowe, Mariusz Romańczuk) kursujące np. z Bielawy, Dzierżoniowa i Wrocławia. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd przez Wrocław. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Wrocław Południe, następnie S8 i DK8 w stronę Kłodzka. Trasa DK8 (E67) przebiega obrzeżami Kobierzyc. By dotrzeć do pałacu należy z niej skręcić w prawo w ul. Bukową. Następnie należy jechać ul. Dębową i Pałacową. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 175km. Pałac znajduje się w północnej części Kobierzyc. Adres ul. Pałacowa 1. Samochód można zostawić na parkingu w bezpośrednim sąsiedztwie dawnej rezydencji.

 

Damian Dąbrowski,

Czerwiec 2013 r.

 

Joomla templates by a4joomla