Strona przedstawia głównie rezydencje; zamki, pałace, dwory; znajdujące się na terenie szeroko pojętego Śląska.

 

Na przestrzeni wieków wielokrotnie zmieniał się zarówno przebieg granic Śląska, jak i jego przynależność państwowa i podział administracyjny. Nie jest to miejsce na ostateczne roztrząsanie przebiegu granic regionu i nie jest to też celem autorów. W określeniu zasięgu terytorialnego przewodnika po rezydencjach dokonano kompromisu pomiędzy historycznym zasięgiem Śląska a obecnym podziałem administracyjnym Polski. Dlatego strona obejmuje w całości województwa dolnośląskie, opolskie i śląskie pomimo, iż część ich obszarów nie jest historycznie związana z regionem. Przedstawiamy również rezydencje znajdujące się w zachodniej Małopolsce (powiaty oświęcimski i wadowicki) oraz Republice Czeskiej. Obszary te w przeszłości były związane w różny sposób ze Śląskiem, czasem znajdowały się pod panowaniem śląskich władców, nieraz były przedmurzem chroniącym od ataków śląskich raubritterów, miejscem działania śląskich artystów, obszarem na którym przenikały się kultury. Bez tych miejsc obraz Śląska i jego dziejów byłby uboższy.

Na stronie obecnie znajduje się 1626 artykułów i galerii poświęconych zamkom, pałacom, dworom oraz ich ruinom i miejscom w których się znajdowały. Strona pełni rolę katalogu rezydencji i zawiera podstawowe informacje o zabytkach. Opisy zabytków nie mają charakteru naukowego, oparte są zarówno na źródłach jak i dostępnych autorom opracowaniach, dlatego też mogą powielać znajdujące się w nich błędy.

Już wkrótce na naszej stronie:

- Czernina

- Sędziszowa

- Stara Kraśnica

Ewentualne pytania, uwagi odnośnie działania strony, materiałów w niej zawartych, współpracy i informacji – prosimy kierować poprzez formularz zamieszczony w zakładce „kontakt" bądź poprzez profil https://www.facebook.com/Pa%C5%82ace-%C5%9Al%C4%85ska-197172147044434/.

Wszystkie materiały znajdujące się na stronie, zarówno zdjęcia jak i teksty są prawnie chronione. Wszelkie ich wykorzystanie i powielanie bez zgody autorów będzie prawnie ścigane. Szczegółowe informacje o możliwości wykorzystania informacji ze strony znajdują się w zakładce https://www.palaceslaska.pl/index.php/strona-glowna/zgodnie-z-prawem W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Znajdują się na naszej stronie także adresy zaprzyjaźnionych, ciekawych i przydatnych serwisów - "linki" do odwiedzenia których zapraszamy.

Zapraszamy do zakupu przewodników z serii Pałace Dolnego Śląska.

Damian Dąbrowski, "Pałace Dolnego Śląska. Powiat wołowski", wydawnictwo CM 2022.

Damian Dąbrowski, "Pałace Dolnego Śląska. Powiat trzebnicki. Gmina Trzebnica i Zawonia", wydawnictwo CM 2020.

 

 

 

Joomla templates by a4joomla