31.12.2023r.
Kończy się rok 2023 i pora na jego podsumowanie. Obecnie na stronie www.palaceslaska.pl znajdują się opisy 1600 zabytkowych rezydencji. W ciągu roku przybyły informacje na temat 42 obiektów. Biorąc pod uwagę ilość tekstów, które były publikowane w poprzednich latach jest to pewien regres. Pokazuje on, że dla autora strony mijający rok nie należał do najłatwiejszych. Większość z opisywanych w 2023 roku pałaców i dworów znajduje się w nieco zapomnianym i nostalgicznym powiecie górowski. Jest on krok po kroku systematycznie opracowywany i opisywany na stronie Pałace Śląska. W 2024 roku te działania będą kontynuowane.
W mijającym roku osiągnąłem sukcesy w kilku innych obszarach. Na zlecenie Wydawnictwa Ciekawe Miejsce napisałem kolejną książkę. Jej tytuł to „Pałace Dolnego Śląska. Tom 3 Powiat oleśnicki”. Książka znajduje się w fazie opracowywania i zostanie ostatecznie wydana w przyszłym roku. W pracy korzystałem z informacji znajdujących się na portalu Pałace Śląska. Zamieszczone na stronie teksty powstały prawie 12 lat temu. Od tego czasu wiele się pozmieniało. Zwiększyła się również dostępna baza źródłowa. W rezultacie okazało się, że teksty muszą zostać napisane praktycznie od nowa. Korzystając z nowych materiałów odkryłem wiele niezachowanych rezydencji, o których istnieniu wcześniej nie wiedziałem. Poprawiłem też błędy, jakie zakradły się do pierwotnej wersji tekstów. Jest to więc zupełnie nowe dzieło, liczące setki stron i przedstawiające rezydencje powiatu oleśnickiego w wyjątkowo dokładny sposób.
W 2023 roku w ograniczonym zakresie kontynuowałem współpracę z Hannibalem Smoke. Na początku grudnia ukazała się książka Hannibala "Górny Śląsk w ruinie. Pałace zniszczone i zagrożone", Wydawnictwo Ciekawe Miejsca Warszawa 2023. Zamyka ona cykl pięciu tomów opisujących śląskie zabytki.
Wszystkim czytelnikom dziękuję za cierpliwość, zrozumienie i wierność dla „Pałaców Śląska”.
Życzę Wszystkiego Dobrego w nadchodzącym 2024 roku.
Damian Dąbrowski
26.01.2023r.
Dzisiaj mija 14 lat działania strony internetowej Pałace Śląska. W serwisie znajdują się opisy i galerie przedstawiające 1570 zabytkowych rezydencji. W ciągu ostatniego roku na stronie zamieściliśmy 118 nowych tekstów. Liczne artykuły zostały zaktualizowane, zarówno w warstwie tekstowej, jak i poprzez zamieszczenie nowych galerii zdjęć. W 2022 roku Wydawnictwo Ciekawe Miejsca wydrukowało drugi tom serii "Pałace Dolnego Śląska". Książka poświęcona jest zabytkom z powiatu wołowskiego. W ubiegłym roku Hannibal Smoke wydał książkę "Zaginiony Górny Śląsk". Mieliśmy przyjemność współpracować przy powstawaniu tego opracowania i wzbogaciliśmy je o nasze fotografie. Zdjęcia Damiana Dąbrowskiego znalazły się również w przewodniku "Zapomniane miejsca Dolnego Śląska. Część 5. Wrocław, Oleśnica, Strzelin i okolice". Uczestniczyliśmy też w tym projekcie w formie współpracy.
26.01.2020r.
Dzisiaj mija 11 lat działania strony internetowej Pałace Śląska. W tym czasie w serwisie zmieściliśmy opisy 1333 zabytkowych rezydencji. Zdecydowana większość artykułów dotyczy zabytków znajdujących się w województwie dolnośląskim. Kolejne miejsce zajmują opisy siedzib szlacheckich położonych na terenie województwa opolskiego. Znacznie mniej tekstów dotyczy pałaców, zamków i dworów z województwa śląskiego, które wbrew nazwie obejmuje również obszary niezwiązane historycznie ze Śląskiem. Niewielka liczba opisów dotyczy zabytków położonych w województwie małopolskim, województwie wielkopolskim (jeden przypadek – Moja Wola) oraz Republice Czeskiej (część historycznego Śląska). W ostatnim roku na stronie pojawiło się prawie 70 nowych artykułów. Liczne teksty zostały zaktualizowane, uzupełnione zarówno o nowe informacje, jak i fotografie. Kolejne informacje publikowaliśmy na profilu na Facebook. Dodatkowo bierzemy udział w dwóch projektach. Efekty pierwszego będą już wkrótce widoczne. W najbliższych dniach zostanie wydrukowana pierwsza z naszych książek. Przy współpracy z wydawnictwem Ciekawe Miejsca przygotowaliśmy opracowanie „Pałace Dolnego Śląska. Powiat trzebnicki. Gmina Trzebnica i Zawonia”. Książka jest pierwszym przewodnikiem z serii. Powstaje już drugi przewodnik, obejmujący obszar powiatu wołowskiego. Przewodniki będą dość nietypowe. Opiszemy w nich nie tylko topowe rezydencje, ale wszystkie siedziby szlacheckie z danego terytorium, zarówno istniejące, jak i rozebrane. W przewodnikach czytelnicy znajdą również najważniejsze informacje z historii miejscowości, krótką charakterystykę ich położenia geograficznego, najważniejsze informacje o zabytkach i innych atrakcjach. Drugi projekt, w jaki jesteśmy zaangażowani to trzecia książka Hannibala Smoke o śląskich rezydencjach. To opracowanie również ukaże się w 2020 roku. Przekazujemy autorowi informacje o historii niektórych zabytków, poza tym w książce znajdą się także nasze fotografie. Przed nami kolejny rok pełen wyzwań.
31.12.2019r.
Aktualnie na stronie Pałace Śląska znajdują się opisy 1315 rezydencji.
Zabytki opisywane w 2019 roku w zdecydowanej większości znajdują się na terenie Dolnego Śląska. Poniżej szczegółowy wykaz z linkami do artykułów.
Powiat kamiennogórski: JAWISZÓW, KOCHANÓW, LUBAWKA ULANOWICE, MARCISZÓW, MISZKOWICE, OPAWA, PISARZOWICE, SĘDZISŁAW.
Powiat jaworski: BIELANY, ZIMNIK.
Powiat jeleniogórski: MIEDZIANKA.
Powiat średzki: SIEMIDROŻYCE
Powiat świdnicki: BARTOSZÓWEK, BRONÓW, BURKATÓW, BYSTRZYCA DOLNA, CHWAŁKÓW, DZIERZKÓW, GNIEWKÓW, GOCZAŁKÓW, GOCZAŁKÓW GÓRNY, GOGOŁÓW, GRANICZNA, GRUSZÓW, JUGOWA, KŁACZYNA, KOMORÓW, KOSTRZA, MAKOWICE, MIKOSZOWA, MILIKOWICE, MOKRZESZÓW, MORAWA, OLSZANY, STARY JAWORÓW, WIRKI, WIRY, WILKÓW, ŻELAZÓW, ŻÓŁKIEWKA.
Powiat trzebnicki: BUDCZYCE, KOCZURKI, LUDGIERZOWICE, MALCZÓW,
Powiat wałbrzyski: CIESZÓW CISY, CZARNY BÓR, BOGUSZÓW-GORCE, STARY LESIENIEC, GŁUSZYCA, GŁUSZYCA GÓRNA, GRZMIĄCA ROGOWIEC, MIEROSZÓW, NIEDŹWIEDZICA, RYBNICA LEŚNA RADOSNO, STRUGA, WALIM, WAŁBRZYCH NOWY DWÓR, WAŁBRZYCH RUSINOWA.
Powiat ząbkowicki: BRZEŹNICA, GROCHOWA, OLBRACHCICE WIELKIE, POTWORÓW, STRĄKOWA.
Pięć tekstów dotyczy województwa śląskiego
Powiat cieszyński: DĘBOWIEC, POGÓRZE, PRUCHNA.
Powiat mikołowski: MIKOŁÓW MOKRE.
Powiat pszczyński: GOLASOWICE.
***
29.12.2018r.
Rok 2018 powoli zbliża się do końca. Pora na jego podsumowanie. Poza zwiedzaniem i opisywaniem kolejnych śląskich zabytków wzięliśmy udział w kilku dodatkowych projektach, z których część udało się doprowadzić do końca. Z przyjemnością wspominamy serię spotkań z mieszkańcami powiatów strzeleckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego poświęconych śląskim rodom szlacheckim i ich rezydencjom. Ostatnie z nich odbyło się 21 kwietnia w Trawnikach - Spotkanie
Bardzo miłym wydarzeniem była również współpraca przy zbieraniu materiałów do książki Hannibala Smoke „Niewidzialny Dolny Śląsk”. Informacje o książce Niewidzialny Dolny Śląsk
Kilka naszych projektów nie zostało dokończonych i przechodzą one na nowy rok. Rok 2019 zapowiada się pełen wyzwań. W związku z tym już wkrótce zmieni się sposób prezentacji nowych tekstów na stronie Pałace Śląska. W kończącym się roku przedstawiliśmy dzieje 35 zabytków. Najwięcej z nich znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego. Na stronie pojawiły się pierwsze teksty dotyczące wybranych rezydencji z obszaru dzisiejszego Wrocławia: WROCŁAW PAŁAC HATZFELDTÓW, WROCŁAW ŚWINIARY, WROCŁAW MARSZOWICE, WROCŁAW LEŚNICA, WROCŁAW PAWŁOWICE. Powiat wrocławski wzbogacił się o informacje na temat JAKSONOWIC, SIEDLCA, ŚLIWIC, WĘGROWA, TOKAR, ZAPRĘŻYNA. Pojedyncze teksty pojawiły się w powiatach świdnickim – SZYMANÓW, kamiennogórskim – DĘBRZNIK oraz wałbrzyskim – JACZKÓW. Jeżeli chodzi o województwo opolskie nowości znalazły się w powiatach głubczyckim, kluczborskim, kędzierzyńsko-kozielskim i krapkowickim. Powiat kluczborski uzupełniliśmy o opisy rezydencji w miejscowościach: BOGDANOWICE, SKAŁĄGI, SZYMONKÓW, WĄSICE i WIERZBICA DOLNA. W powiecie głubczyckim pojawiły się nowe teksty na temat POSUCIC, POMORZOWICZEK i NOWEJ WSI GŁUBCZYCKIEJ. Powiat kędzierzyńsko-kozielski uzupełniliśmy o historię zapomnianych majątków w BŁAŻEJOWICACH, BYCZYNICY i RZECZYCACH. Dziękujemy Damianowi Marcińczakowi za zdjęcia, dzięki którym do powiatu krapkowickiego mogliśmy dodać tekst JANUSZKOWICE. Powiat ten wzbogacił się również o tekst na temat WIELMIERZOWIC – przysiółka Januszkowic. Najmniejsza liczba nowych tekstów dotyczy województwa śląskiego. W powiecie gliwickim pojawił się obszerny artykuł na temat rodziny Welczków i ich rezydencji w GLIWICACH ŁABĘDACH, a także informacje na temat mniej znanego majątku w STARYCH GLIWICACH. Wiadomości o rezydencjach w powiecie cieszyńskim zostały poszerzone o kolejne miejscowości: BĄKÓW, DROGOMYŚL, OCHABY, USTROŃ HERMANICE, ZBYTKÓW. Z kolei RAJCZA to pierwszy artykuł zaprezentowany na naszej stronie z powiatu żywieckiego, obszaru wykraczającego poza historyczny Śląsk. Poza stroną internetową utrzymujemy profil na Facebooku Pałace Śląska. Pomimo małej intensywności działań na tym polu lubi go ponad 1600 osób. Serdecznie dziękujemy za wszystkie polubienia i cierpliwość w oczekiwaniu na nowe posty. Zachęcamy również do współpracy i przysyłania aktualnych informacji na temat zabytków, które odwiedziliśmy już lata temu. W styczniu nasza strona skończy 10 lat. Przez ten czas wiele się zmieniło.
Naszym czytelnikom życzymy wszystkiego dobrego w zbliżającym się 2019 roku.
***
W 2017 roku na portalu Pałace Śląska pojawiły się opisy kolejnych piętnastu miejscowości, położonych w różnych powiatach województwa dolnośląskiego i opolskiego. Wśród nich warto zwrócić uwagę na DZIEWIN (pow. lubiński) – największy śląski renesansowy dwór, popadający w coraz większą ruinę. Warto również odwiedzić BIELAWĘ (pow. dzierżoniowski) – miasto z zamkiem i licznymi rezydencjami miejscowych fabrykantów. Powiat wrocławski reprezentują: KAMIEŃ (nieistniejąca siedziba szlachecka i zachowany budynek zarządu dóbr, określany jako pałac) i NADOLICE WIELKIE (skromny pałac oraz siedziba właścicieli młyna). W kolejnym tekście przedstawiliśmy historię nieistniejącego dworu wójtowskiego w LEŚNICY (pow. strzelecki). Z powiatu wołowskiego zaprezentowaliśmy skromny dwór położony w BIAŁAWACH MAŁYCH oraz zespół opactwa cystersów w LUBIĄŻU. Z kolei powiatu kluczborskiego dotyczą teksty o: DUCZOWIE WIELKIM (nieistniejący pałac) i BOGDAŃCZOWICACH (skromna, przebudowana rezydencja). Kolejne trzy teksty: DZBAŃCE OSIEDLE, LEWICE, JĘDRYCHOWICE to opisy dziejów rezydencji położonych w powiecie głubczyckim. Pałac w Lewicach nie dotrwał do dziś. Pozostałe dwie siedziby nie prezentują się obecnie zbyt imponująco. Dzięki zdjęciom nadesłanym przez Pana Eckharda Hutha mogliśmy zaprezentować ruiny zamku w ŚWIECIU (powiat lubański) oraz zamek w ŁAGOWIE (powiat zgorzelecki). Dziękujemy również Panu Wiesławowi Długoszowi za nadesłanie tekstu o nieistniejącym dworze w NIEMCZY MIECZNIKACH (powiat dzierżoniowski). Ponadto w licznych tekstach dokonaliśmy aktualizacji zarówno zdjęć jak i informacji o obecnym stanie zabytków.
***
W listopadzie i grudniu 2016 roku na naszej stronie umieściliśmy kolejne teksty dotyczące rezydencji szlacheckich z trzech powiatów: LICHYNIA (pow. strzelecki), GOLA DZIERŻONIOWSKA (pow. dzierżoniowski), DĄBROWICA, JANUSZKOWICE, JESZKOWICE, KAMIENIEC WROCŁAWSKI, KRAKOWIANY, ŁOSICE (wszystko powiat wrocławski).
***
We wrześniu i październiku na witrynie Pałace Śląska zamieściliśmy opisy kolejnych ośmiu zabytków znajdujących się w powiatach wołowskim i wrocławskim. W BIERZYCACH (powiat wrocławski) można odnaleźć dwór, którego początki sięgają XVIII wieku. W BUKOWINIE (powiat wrocławski) śladem po dawnym majątku jest już tylko park. Z kolei w ŚLESZOWICACH przysiółku Buszkowic Małych (powiat wołowski) znajduje się popadający w ruinę pałac. W DOBROSZOWIE OLEŚNICKIM (powiat wrocławski) zachował się do dziś skromny dwór. W miejscowości WĘGRZCE (w powiecie wołowskim) można odnaleźć dwie zrujnowane rezydencje, położone w dawnych Węgrzcach Wielkich i Małych. Szczególnie szkoda dworu w Węgrzcach Małych po którym w zasadzie zostały mury piwnic. W WIŃSKU (powiat wołowski) przy ulicy Rolnej można trafić na skromny dwór, dawną siedzibę właścicieli dóbr Vorwinzig. W WYSZĘCICACH odnaleźliśmy rozległy pałac, w większości zrujnowany i jedynie w niewielkim fragmencie jeszcze zamieszkany.
***
W lipcu i sierpniu 2016 roku na stronie Pałace Śląska pojawiły się kolejne teksty dotyczące głównie miejscowości położonych w powiecie wołowskim. Wyjątkiem jest opis rezydencji we WŁOSIENIU DOLNYM i GÓRNYM (powiat lubański). Dziękujemy Panu Eckhardowi Huthowi za przekazanie zdjęć umożliwiających prezentację dworu i ruin pałacu. Kolejne miejsca opisane przez nas w powiecie wołowskim to: KRZYDLINA MAŁA (pałac, obecnie budynek wielorodzinny, wpisany do ewidencji zabytków jako dawna szkoła), PEŁCZYN (folwark Pełczyn Dolny i pozostałości majątku Pełczyn Górny, w tym ruiny pałacu), PISKORZYNA (folwark Piskorzyna Górna oraz pałac w dobrach Piskorzyna Dolna), PRZYBORÓW (starszy dwór, oraz pałac z początku XX wieku), SŁUP (dawna rezydencja, obecnie własność prywatna), BIAŁAWY MAŁE WĘGLEWO (przysiółek miejscowości Białawy Małe, a w nim folwark, zaniedbany park i ruiny dworu), RUDAWA (miejsce po zespole dworskim, spichlerz i ruiny pałacu), STRAŻA (niewielki folwark z parterowym dworkiem), STRYJNO (przebudowany dwór, dziś wielorodzinny budynek mieszkalny i pozostałości folwarku).
***
W maju i czerwcu zamieściliśmy na naszym portalu kolejne teksty o rezydencjach powiatu wołowskiego: MORZYNA (nieistniejący pałac, po którym pozostały resztki murów i zaniedbany park), ORZESZKÓW (zapewne dawne wolne sołectwo, budynek wpisany do ewidencji zabytków jako dwór oraz informacje o drugim majątku, w którym rezydencja została zniszczona po 1945 roku), RAJCZYN (pałac uszkodzony w 1945 roku i rozebrany w czasach Polski Ludowej, do dziś z majątku pozostał park i zabudowania gospodarcze), SIODŁKOWICE (dwór prawdopodobnie niedawno rozebrany, widnieje jako istniejący w ewidencji zabytków, budynek nr 28), SŁAWOWICE (interesujący dwór szachulcowy, rozległy park i częściowo zdewastowany folwark).
***
W marcu i kwietniu 2016 roku na stronie zamieściliśmy 17 nowych artykułów: POBIEDNA, ROGÓWEK, DASZÓW, GOLINA, GRYŻYCE, GRZESZYN, JAKUBIKOWICE, KLESZCZOWICE, KONARY, KOZOWO, KRZELÓW, KRZYDLINA WIELKA, ŁAZY, ŁOSOSIOWICE, MAŁOWICE, ROGÓW WOŁOWSKI i SMOGORZÓWEK. Zdecydowana większość tekstów dotyczy zabytków z powiatu wołowskiego.
***
W styczniu i lutym 2016 roku na portalu Pałace Śląska pojawiły się opisy zabytków z kolejnych miejscowości: KORNICE, LIGOTA MAŁA, TURZANY, STARY WOŁÓW, CHEŁM, BOŻEŃ, BIAŁKÓW, ALEKSANDROWICE.
***
31.05.2012 roku, czwartek
Serdecznie przepraszam naszych stałych Czytelników za zaległości jakie powstały niestety (w dodatku!) w zakładce "Aktualności" i zapraszam do zapoznania się z listą miejscowości, z których zabytki zostały opisane w ostatnich miesiącach.
W maju zamieściliśmy artykuły: BISKUPICE k. Sycowa, BRZOSTOWO, BUKOWINA SYCOWSKA, CIEŚLE, DĘBOWY DWÓR, DRĄGÓW, DROŁTOWICE, GOŁKOWO, GORZESŁAW, KAMIEŃ, KOLĘDA, KRASZÓW, MIĘDZYBÓRZ, MŁODZIANÓW, SYCÓW, TRZEBICKO, TWORZYMIRKI GÓRNE, WABIENICE, WIERZCHOWICE, WODNIKÓW GÓRNY, SMOLEŃ.
W kwietniu natomiast: SMARDY GÓRNE, HAŁDRYCHOWICE, NOWA WIEŚ GOSZCZAŃSKA, WOJCIECHOWO WIELKIE, BYSTRE, DZIAŁOSZA, JEMIELNA, JONAS, KRZECZYN, LIGOTA POLSKA, OLEŚNICA SPALICE, PONIATOWICE, WIELOWIEŚ k. Sycowa, ZAWIDOWICE, ZBYTOWA.
W marcu z kolei: JAKUBOWICE DRZEMLIKOWICE, OŁAWA, GŁUCHÓW GÓRNY, MIENICE, DANIELOWICE, GAĆ, GOSTKOWICE, GOSZCZYNA, JELCZ LASKOWICE, KUCHARY, MARSZOWICE, MIŁOSZYCE, PISKORZÓWEK, POLWICA, PSARY, SIECIEBOROWICE, ŚCINAWA k. Oławy, ZABARDOWICE, RYCZÓW.
W lutym Pałace Śląska wzbogaciły się o artykuły: NOWIZNA, WYSZONOWICE, WAWRZĘCICE, PŁAWNA, LUDÓW POLSKI, SZCZODROWICE, STRZELIN, BROŻEC, ŁOJOWICE, KARSZÓWEK, BRZEZICA, ŻELEŹNIK, MAŃCZYCE, BOREK STRZELIŃSKI, SIEDLEC, KALINÓW.
W styczniu w serwisie www.palaceslaska.pl ukazały się: BORECZEK, BORÓW, GŁĘBOKA, GÓRZEC, GUŁÓW, JEZIERZYCE MAŁE, KOJĘCIN, KOMOROWICE, KRAJNO, KRZEPICE, LIPOWA, LUDÓW ŚLĄSKI, MIECHOWICE OŁAWSKIE, MUCHOWIEC, OPATOWICE, SIEMIANÓW, STACHÓW-STASZÓW, WARKOCZ, WAWRZYSZÓW, WĄWOLNICA.
***
31.12.2011 roku, sobota
Ostatnie w tym roku artykuły i galerie zamieszczone zostały dzisiaj w serwisie Pałace Śląska. Pałac w KIETLINIE, artykuł i zdjęcia autorstwa Pana Wiesława Długosza, któremu dziękujemy za wspaniałą współpracę i nadesłane materiały. Pozostałe: DOBRZEŃ, KIJOWICE, KROŚNICE (pałac zaadaptowany na Urząd Gminy, w urokliwym otoczeniu), MOJA WOLA (wspaniały pałacyk myśliwski o ciekawej bryle i jeszcze ciekawszej okładzinie ścian, w spokojnym otoczeniu lasu), OSTROWINA (duży neorenesansowy pałac, Dom Opieki Społecznej), PACZKÓW, POSADOWICE, RADZOWICE, SIEKIEROWICE (czyli dwa w jednym: park z kaplicą grobową w jednej części miejscowości, oraz dwór w drugiej), STRADOMIA DOLNA, STRADOMIA NOWA (dobrze zachowany pałac w otoczeniu parku), ŚWIERZNA, TWARDOGÓRA (pałac, obecnie szkoła, otoczony parkiem, a ponad to... piękne, spokojne miasteczko), ŻELOWICE (bardzo ciekawy pałac i równie interesujący kościół z wyjątkowo dużą kolekcją płyt nagrobnych).
***
29.11.2011 roku, wtorek
Kolejne artykuły jakie zamieszczamy na stronie internetowej www.palaceslaska.pl to: BOGUSŁAWICE, BOGUSZYCE (z ciekawym pałacem, który niestety ulega zniszczeniu - a w nim piękna sala reprezentacyjna), BOROWA (z pałacem zagospodarowanym na cele hotelowe), BRZEZINKA (imponujący zabytek zmierzający niestety ku zagładzie), DOBRA (ciekawy zabytek zaadoptowany na hotel), DOBROSZYCE, DZIADÓW MOST (w pięknej okolicy pozostałości pałacu i oranżerii), GASZOWICE, GOSZCZ (wspaniały pałac, imponujący wielkością i zdobieniami, położony w ciekawym otoczeniu budynków rokokowo-barokowych, opodal piękny park), GRABOWNO WIELKIE, GRONOWICE, NOWOSZYCE, SIEKIEROWICE KROTOWICE, STRADOMIA WIERZCHNIA (barokowy pałac z bogato zdobionymi elewacjami... zmierzający ku ruinie), STRONIA (niewielki klasycystyczny pałac z ciekawymi zabudowaniami folwarcznymi, a także warty zauważenia kościół filialny), SZCZODRÓW, WSZECHŚWIĘTE (ciekawy pałac, niestety mieszkańcy nie są w stanie własnymi siłami podołać utrzymania zabytku w dobrym stanie...), WYSZOGRÓD, ZARZYSKO (parterowy dwór w spokojnym otoczeniu stadnin i pastwisk) oraz ZARZYSKO SMÓŁCZYCE. Serdecznie zapraszam do ich czytania oraz przeglądania zamieszczonych galerii.
***
30.10.2011 roku, niedziela
Serdecznie zapraszam do odwiedzenia artykułów jakie pojawiły się w serwisie Pałace Śląska w październiku. Nowe artykuły: CIERPICE, DALBOROWICE, GĘBCZYCE, HRADEC NAD MORAVICI zaskakujący zabytek z obszaru Czeskiej Republiki, JAGIELNICA, JAGIELNO, JELENIA GÓRA SOBIESZÓW CHOJNIK pięknie usytuowany zamek (w galerii wspaniałe widoki z pieszych szlaków prowadzących do zamku), JELENIA GÓRA SOBIESZÓW, KAMIENIEC k. KŁODZKA (szczęśliwy zabytek znajdujący się w wyjątkowo uroczej okolicy, który znalazł właścicieli przywracających go ogromnym nakładem prac do stanu z czasów świetności), KONARY, KOŹMICE (dla chętnych: do kupienia :) dwór dość sporych rozmiarów, ze wspaniale wyremontowanymi wnętrzami, które pokazujemy w galerii dzięki uprzejmości właścicieli), KRZYWINA, NIEMCZA, PRUSY (zabytek w ruinie, w galerii zdjęcia obiektywem szerokokątnym), PRZEWORNO, SAMBOROWICE (warto zobaczyć nim zniknie zupełnie), SARBY GÓRNE, SIEMISŁAWICE, STANICA, STRUŻYNA.
Polecam też uwadze aktualizacje zwłaszcza w zakresie fotografii i stanu obecnego (również własnościowego), które nanieśliśmy na artykuły: BOŻKÓW (ogromna galeria fotografii wnętrz pałacu, warto zaglądnąć!!), KROWIARKI (również obszerna galeria wnętrz pałacu), GORZANÓW (niestety galeria przedstawia kolejny etap zagłady zabytku), RADOCHÓW (zabytek w letniej scenerii), RUDA ŚLĄSKA HALEMBA (fotografie udostępnione przez Pana Andrzeja, członka Stowarzyszenia Genius Loci, obrazujące dwór po zakończonym ostatnio remoncie) oraz WIĘKSZYCE, gdzie z kolei galeria przedstawia wnętrza pałacu wyremontowane w imponujacym stylu i dostępne dla wszystkich, bowiem znajduje się w nich nowo otwarta restauracja.
***
30.09.2011 roku, piątek
Nowości które ukazały się we wrześniu w zbiorze artykułów na www.palaceslaska.pl:
ŁUPKI WLEŃSKI GRÓDEK czyli dwa w jednym: pałac i zamek, WLEŃ (urocze miasteczko pełne zabytków), WILKÓW WIELKI (dwór renesansowy), SIEDLĘCIN (wspaniały zabytek pod opieką Fundacji Chudów, książęca wieża mieszkalna, której niezwykłe wnętrza prezentujemy w galerii dzięki uprzejmości Fundacji), PIOTRKÓWEK, NIEMCZA STASIN, MYSŁAKOWICE (ciekawy zabytek wykorzystywany w celach oświatowych), MARKLOWICE, KOWARY (czyli nie tylko Park Miniatur, a wręcz trzy interesujące zabytki, zwłaszcza, że jednego z nich niemal nie widać zza płotu), KAMIENNA GÓRA (dwór renesansowy niestety w stanie ruiny), BOLKÓW (bardzo znany zamek i mniej znany pałac, w galerii zamkowej zdjęcia pięknej okolicy).
***
31.08.2011 roku, środa
Kolejne nowe artykuły w serwisie Pałace Śląska to:
VIKSTEJN, VELKE HERALTICE, RADKOW - DUBOWA, DĄBRÓWKA, DĘBOWA, GRÓDCZANY, DĄBRÓWKA HUBERT, KOBYLICE, ŁĄKI KOZIELSKIE, ŁĘŻCE, MACIOWAKRZE, PŁUŻNICA WIELKA, SZONOWICE, URBANOWICE, STARA KAMIENICA, ZARZYCA, DOBROGOSZCZ, NIESZKOWICE, BIAŁOBRZEZIE, a także KONDRATOWICE.
***
31.07.2011 roku, niedziela
W lipcu ukazały się na www.palaceslaska.pl następujące, nowe artykuły:
MELC, RADUN, STABLOWICE, KRASNA GÓRA, OWIESNO, LWÓWEK ŚLĄSKI PŁAKOWICE, BIERNACICE, BOBOLICE, BRODZISZÓW, CZERŃCZYCE, GŁĘBOKA, KALINOWICE GÓRNE, POMIANÓW DOLNY, SIEROSZÓW, SŁUŻEJÓW, STOLEC, WITOSTOWICE, JĘDRZYCHOWICE, WZIĄCHOWO MAŁE oraz WZIĄCHOWO WIELKIE.
***
29.06.2011 roku, środa
Serdecznie zapraszamy Państwa do czytania artykułów oraz przeglądania galerii fotografii jakie ukazały się dzisiaj na stronie Pałace Śląska, a są to:
BAGIENIEC (ciekawy dwór na wyspie, otoczony nawodnioną fosą), BARCINEK (dwa zabytkowe obiekty), WOJANÓW BOBRÓW (pałac jak z baśni!), BOLESŁAWICE, BRUNÓW (pałac wyremontowany, hotel, zapraszamy do galerii fotografii wnętrz), BUKOWIEC, DOBROMIERZ (pałac z folwarkiem i imponująca nekropolia rodziny... której członkowie nie byli jego właścielami), DOMANICE, JELENIA GÓRA CZARNE (wspaniale remontowany, imponujący dwór o charaktrystycznej bryle, a do tego galeria fotografii wnętrz budynku), KRASKÓW (piękny pałac z zadziwiającą ozdobą balkonu;) ), MACIEJOWIEC (uroczy dwór i pałac), MILIN, MYSŁÓW, NIWNICE (dwa oblicza miejscowości Bartniki oraz Nowy Ląd), PANKÓW (ruiny pałacu otoczone nawodnioną fosą), PIOTROWICE ŚWIDNICKIE (ciekawy, niemały, remontowany dwór), PODGÓRKI, SADY DOLNE, ŚMIAŁOWICE (pałac z malutkim dziedzińcem), WOJCIESZÓW (pięć obiektów o charakterze rezydencjonalnym w miejscowości !, zdjęcia wnętrz), WALCE.
Przy tworzeniu części artykułów oraz galerii wykorzystaliśmy materiały udostępnione nam przez pasjonata historii regionu Kotliny Jeleniogórskiej - Pana Emila Pyzika (zarówno jego zbiory pocztówek przedstawiające opisywane obiekty w latach ich świetności, jak i wiedzę o ich historii). Serdecznie dziękujemy za tę pomoc, a Państwa zapraszamy do zapoznania się z artykułami.
***
31.05.2011 roku, wtorek
Zapraszamy do czytania i oglądania fotografii !!
Nowe artykuły na www.palaceslaska.pl: CZERNICA, DĄBROWICA, DZIWISZÓW, GOŚCISZÓW (Autorem tekstu jest Pani Małgorzata Stankiewicz), GROJEC, JANOWICE WIELKIE, JANOWICE WIELKIE BOLCZÓW, JAWOR, JELENIA GÓRA CIEPLICE ZDRÓJ, KOMARNO, LUBORADZ, MNISZKÓW, NIELESTNO, PŁONINA NIESYTNO (autorem tekstu jest Pan Sebastian Borecki), RADOMIERZ, RAJSKO, ŚWINY, OLEŚNICA MAŁA, MIŁKÓW, KACZORÓW.
Aktualizacje: ŚCINAWKA ŚREDNIA, ŚCINAWKA GÓRNA SARNY (zdjęcia wnętrz pałacowej kaplicy) oraz BOŻKÓW.
***
29.04.2011 roku, piątek
Dziś ukazały się w serwisie Pałace Śląska następujące, nowe artykuły: OLEŚNICA MAŁA w którym to dzięki uprzejmości Zarządców możemy zaprezentować obszerną galerię fotografii wnętrz, MIŁKÓW, KACZORÓW, TURAWA z galerią fotografii imponującego pałacu, CHORULA, ROZWADZA, ZAKRZÓW, BUDZÓW, GORZÓW ŚLĄSKI, KRZYŻANOWICE, PSURÓW, NIDEK, POLANKA WIELKA, STARE KARMONKI, STERNALICE, STROJEC, USZYCE, ZDZIECHOWICE, ZDZIESZOWICE i ŻUŻELA. Serdecznie zapraszamy do czytania i przeglądania fotografii. Dodatkowo zaktualizowaliśmy galerie zdjęć w artykułach ORZECZE ZAWIŚĆ w którym zamieszczamy także fotografie wnętrz i poszerzamy informacje o aktualnym przeznaczeniu pałacu, ROZKOCHÓW i TRAWNIKI - również gorąco polecamy Państwa uwadze.
***
31.03.2011 roku, czwartek
Po miesiącu pracy przedstawiamy Państwu nowe artykuły na www.palaceslaska.pl !
Serdecznie zapraszamy do czytania opisów i przeglądania galerii. Dzięki Panu Jerzemu Kurasowi mogliśmy zaprezentować Państwu obrazy dworku w BRUNACH i pałacu w ROŻNOWIE, dziękujemy :) Polecamy uwadze kolejny piękny pałac z terenu Republiki Czeskiej - BRUNTAL (galeria fotografii wnętrz), a także kolejne śląskie zabytki: KARPNIKI (pałac i Dwór Dębowy), PRÓSZKÓW, ZIMNICE MAŁE, WŁODOWICE, ŁAŃCE, PORĘBA WIELKA, BUGAJ, MICHAŁÓW, RADAWIE, DOMECKO, GWOŹDZIANY. Zapraszamy też do odwiedzenia cennych obiektów z terenu miasta Sosnowiec znajdujących się w dzielnicach: SIELEC (dwa zabytki), ŚRODULA (dwa zabytki), POGOŃ i ZAGÓRZE.
***
28.02.2011 roku, poniedziałek
Zamieściliśmy dzisiaj w serwisie Pałace Śląska nowe artykuły, zapraszamy do zapoznania się z nimi: KRZYŻOWA, JANÓW, JANKOWICE WIELKIE, OSIEK GRODKOWSKI, KRZYŻOWICE, OLSZANKA, PTAKOWICE, CZARNOCIN, WYSOKA K. LEŚNICY, ROGI, OBÓRKI, WIERZBNIK.
***
02.02.2011 roku, środa
Zapraszamy do zapoznania się z nowymi artykułami, jakie zamieściliśmy na stronie Pałace Śląska, tym razem są to: ZWANOWICE, WRONÓW, SARNY MAŁE, SKARBISZÓW, NOWA JAMKA, PĘPICE, SKOROGOSZCZ, MĄKOSZYCE, MAŁUJOWICE, KANTOROWICE.
***
23.01.2011 roku, niedziela
Z końcem stycznia pojwiły się na www.palaceslaska.pl artykuły: WACHÓW, BISKUPICE KOŁO OLESNA, ŁĘKI, GŁEBOWICE, ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE, KOŚCIELISKA, GARBÓW, PIECHOWICE PAKOSZÓW, KROSNOWICE, OŁDRZYCHOWICE KŁODZKIE.
***
17.01.2011 roku, poniedziałek
Serdecznie witamy w nowym roku :)
Zamieściliśmy w serwisie Pałace Śląska kolejne artykuły: KAMIENIEC ZĄBKOWICKI, ZĘBOWICE, DOBRODZIEŃ, SKROŃSKO, STARE OLESNO, JASTRZYGOWICE, HARMĘŻE, INWAŁD, OLDRZYSZOWICE, KARŁOWICE.
Zapraszamy do czytania artykułów i przeglądania galerii.
***
26.12.2010 roku, niedziela
Ostatnie w grudniu zamieściliśmy w serwisie:
WILKANÓW, RATNO DOLNE, KORYTÓW, KLUCZOWA, CIECHANOWICE, SOWCZYCE, PRUDNIK, PILICA, ANDRYCHÓW, GRABÓWKA, GRABOSZYCE, PSZÓW KRZYSZKOWICE, RASZCZYCE, ZABRZE MIKULCZYCE, LYSKI.
***
27.11.2010 roku, sobota
W serwisie Pałace Śląska zamieściliśmy nowe artykuły, do których czytania zapraszamy: ŻELAZNO, WIADRÓW, STARA ŁOMNICA, ŚCINAWKA GÓRNA - SARNY, RYCZÓW, RADOCHÓW, ŁUKÓW ŚLĄSKI, RUDZE, PŁAWNICA, GORZYCZKI, DZIMIERZ, CHUCHELNA.
***
15.11.2010 roku, poniedziałek
Dziś pojawiły się na www.palaceslaska.pl nowe artykuły. Prezentujemy w nich zabytki z miejscowości:
JELENIA GÓRA - PAULINUM (Pałac z pięknym wnętrzem, które możemy pokazać dzięki zgodzie właścicieli), SIEDLIMOWICE, UJAZD, JAMY, PASZKÓWKA (Uroczy pałac w jesiennej scenerii), KOPYTÓWKA, KOSSOWA, KORNOWAC, LUBLINIEC - MAŁE DRONIOWICZKI (artykuł powstał dzięki sugestii i współpracy z Gościem naszego serwisu - polecam szczególnie), ŚCINAWA MAŁA, MALERZOWICE WIELKIE, OKOPY, NIWNICA, WŁODARY, BRZEŹNICA, TRZEBIESZOWICE, GIERAŁTOWICE, MIEDARY KOPANINA.
Serdecznie zapraszam do oglądania fotografii i czytania artykułów.
Polecam również Państwa uwadze, zaktualizowany artykuł o ZIEMIEŁOWICACH. Dzięki uprzejmości Właściciela Pałacu możemy w nim zaprezentować Państwu aktualne fotografie, obrazujące zmianę w wyglądzie zabytku - zmianę na lepsze - tym bardziej cieszymy się, że możemy o niej poinformować. Polecam gorąco.
***
29.10.2010 roku, piątek
Ostatnie nowe, październikowe artykuły w serwisie Pałace Śląska to:
WOJANÓW - Pałac jak z bajki, MANIÓW MAŁY, SZAROCIN, OSIEK, RZECZYCE, RAKOWICE WIELKIE, PONIĘCICE, PODLESIE, MŁOKICIE, KOZŁÓW, JASZÓW, JASIENICA DOLNA, BIELICE, KNURÓW SZCZYGŁOWICE, WIERZBIE i PSZCZYNA.
Zapraszam do zapoznania się z nimi oraz do odświeżenia sobie informacji o miejscowościach:
CZERWIĘCICE, ŁANY, MIEJSCE ODRZAŃSKIE, STRZYBNIK, SZCZYTY, RUDNIK - w czym mogą pomóc aktualizacje tych artykułów. Polecam gdyż dotyczą one zarówno tekstów, jak i zdjęć.
***
18.10.2010 roku, poniedziłek
Zapraszam Państwa do odwiedzania Pałaców Śląska - prezentuję jednocześnie artykuły, które niedawno zostały opublikowane:
POKÓJ, PISZKOWICE, BULOWICE, LIGOTA ŁABĘDZKA, SMARCHOWICE WIELKIE, BUDZISZOWICE, KALETY ZIELONA, SIDZINA, RASZÓW, FRYDRYCHÓW.
Szczególnie POLECAM także nową wersję artykułu o
PAŁACU W SŁAWIKOWIE.
Uaktualnienie tekstu poszerza informacje o właścicelach majątku i zabytku, natomiast kilka obszernych galerii załączonych do artykułu prezentuje kolejno:
- Pałac Sławików na fotografiach z lat 2006-2008,
- Piwnice Pałacu w Sławikowie z października 2010 roku,
- To co zachowało się we wnętrzach poszczególnych kondygnacji Pałacu Sławików, stan na październik 2010 roku,
- Zewnętrzne elewacje Pałacu Sławików, stan na październik 2010 roku
- Park, spichlerz, kaplicę grobową w latach 2008 - 2010.
***
28.09.2010 roku, wtorek
Na stronie www.palaceslaska.pl pojawiły się kolejne artykuły z galeriami fotografii. Zapraszam serdecznie do odwiedzenia ich, zapoznania się z treścią i zdjęciami. Szczególnie polecam artykuł o pięknych zabytkach ŁOMNICY (galeria wnętrz Pałacu i Domu Wdowy), poza nią zamieściliśmy także artykuły:
BORZYGNIEW, STAROWICE, TWARDAWA, SKOROSZYCE, SIEDLEC, RYBNICA, MROCZKOWA, MIKOWICE, LUBSKA, LUBIATÓW, KRASOWICE, SIEROTY, DĄBROWA NAMYSŁOWSKA, PRZECZÓW.
***
08.09.2010 roku, środa
Miło mi zaprosić Państwa do czytania i przeglądania pierwszych wrześniowych artykułów: STANISZÓW w którym opisujemy dwa pałace i dwór, MACIEJOWICE, ULANOWICE, BYKOWICE, CHRÓŚCINA NYSKA, CIESZANOWICE. Dzięki uprzejmości właścicieli Pałaców w Staniszowie możemy zaprezentować także wnętrza zabytków.
***
15.08.2010 roku, niedziela
Pierwsze w sierpniu i prawdopodobnie ostatnie w tym miesiącu nowości to:
GRĘBOSZÓW, WILKÓW, JANOWA, WILEMOWICE, KARŁOWICE MAŁE, DĘBNIK, JÓZEFKÓW, SMARCHOWICE ŚLĄSKIE, REGULICE, PAWŁOWICE NAMYSŁOWSKIE, SZKLARY, KAMIENNIK, PĄGÓW, GOWOROWICE, JAKUBOWICE KOŁO NAMYSŁOWA, KAMIENNA, KRZYKÓW, IDZIKOWICE, MIODARY i PSZENICZNA.
To dwadzieścia kolejnych, ciekawych miejsc - zapraszam więc do oglądania ich na fotografiach i zapoznania się z ich historią w artykułach.
Dziękujemy Państwu za wszelkie pozytywne opinie nadsyłane mailem i zamieszczane na forach internetowych. W pracę nad serwisem Pałace Śląska wkładamy wiele energii i czasu, tym bardziej cieszą nas oferty współpracy oraz nadsyłane informacje o rzeczywistym, aktualnym stanie zabytków Śląska.
Serdecznie pozdrawiamy wszystkich naszych Czytelników !
***
31.07.2010 roku, sobota
Witamy ponownie w serwisie www.palaceslaska.pl i zapraszamy do odwiedzenia nowych artykułów. Tym razem przedstawiamy zabytki z następujących miejscowości:
STAROŚCIN, KOWALOWICE, SIEMYSŁÓW, BOBREK i BIAŁA. Serdecznie polecamy!
***
23.07.2010 roku, piątek
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania www.palaceslaska.pl oraz czytania nowych artykułów jakie dzisiaj ukaząły się w Pałacach Śląska:
PAWŁOWICE GORZOWSKIE, LISIE KĄTY, TYCHY, GLIWICE SOBISZOWICE, RYCHNÓW
***
15.07.2010 roku, czwartek
Na stronie Pałace Śląska pojawiły się nowe artykuły. Zapraszamy do czytania:
GORZANÓW, NOWA WIEŚ, BUKOWA ŚLĄSKA, DOMASZOWICE oraz GLIWICE.
***
08.07.2010 roku, czwartek
Kolejny już raz zapraszam do odwiedzenia nowych artykułów jakie pojawiły się w serwisie Pałace Śląska. Tym razem przedstawiamy obiekty z miejscowości: BOŻKÓW, KOBIÓR - PROMNICE, BRZEZINKA, OJCÓW i ŁĄCZANY. Serdecznie zapraszam do oglądania fotografii i lektury tekstów.
***
01.07.2010 roku, czwartek
Pragniemy podzielić się z Państwem informacją, iż serwis www.palaceslaska.pl został patronem medialnym akcji: PERŁY W KORONIE - WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia zakładki KONKURS w naszym menu górnym, oraz wzięcia udziału w konkursie!
***
29.06.2010 roku, środa
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia kolejnych, ostatnio dodanych artykułów: BĘDZIN, BURGRABICE, CZERWIONKA - LESZCZYNY DĘBIEŃSKO, WOSKOWICE GÓRNE, ZIEMIEŁOWICE.
***
27.06.2010 roku, niedziela
Ponownie w tym miesiącu zapraszamy do czytania i przeglądania fotografii dotyczących obiektów zabytkowych z miejscowości: CHRZELICE, CZERWIONKA LESZCZYNY - CZUCHÓW, POLSKI ŚWIETÓW, ŚCIBÓRZ, TRZEBINIA.
***
12.06.2010 roku, sobota
Kolejne artykuły pojawiły się na www.palaceslaska.pl, zapraszamy do odwiedzenia: JAVORNIKA, GIERAŁCIC KOŁO NYSY, GOSŁAWIA, BUKOWIA i OLEŚNICY.
Dodatkowo zaktualizowaliśmy artykuły:
GRUDYNIA MAŁA, GRUDYNIA WIELKA, KLISINO, MILICE, PAWŁOWICZKI, POMORZOWICE
***
31.05.2010 roku, poniedziałek
Opublikowaliśmy na www.palaceslaska.pl kolejne artykuły, do których przeczytania serdecznie zapraszamy:
BIERUTÓW, JASTRZĘBIE KOŁO NAMYSŁOWA, KIJÓW, TRZEBOSZOWICE, SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE MICHAŁKOWICE.
***
20.05.2010 roku, czwartek
Seredcznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z kolejnymi artykułami,jakie pojawiają się dziś w serwisie Pałace Śląska. Szczególnie godny uwagi jest sześciostronnicowy artykuł o ZAMKU KSIĄŻ, bogaty w fotografiie wnętrz zamkowych, na których publikaję uzyskaliśmy zgodę Przedsiębiorstwa Zamek Książ Sp. z o.o.. Ponad to prezentujemy także zabytki z następujących miejscowości: BĄKOWICE, CIĘŻKOWICE, KOCHŁOWICE i ZWANOWICE.
***
11.05.2010 roku, wtorek
Tym razem zapraszamy do odwiedzenia... BĄKOWA, KOSZĘCINA, MOROWA, SIEWIERZA i STRZELEC. Polecamy !
***
25.04.2010 roku, niedziela
Mamy przyjemność zaprosić Państwa do czytania nowych artykułów, które dzisiaj pojawiły się na stronie Pałace Śląska. Tym razem przedstawiamy bardzo interesujące obiekty znajdujące się w GROBNIKACH, RACIBORZU, WĘDRYNI, WOSKOWICACH MAŁYCH i UJEŹDŹCU.
***
12.04.2010 roku, poniedziałek
Na stronie Pałace Śląska pojawiły się nowe artykuły. Zapraszamy do czytania:
BIESTRZYKOWICE, NOWY ŚWIĘTÓW, ZABRZE, KRZYŻOWICE i TUŁY.
W zakładce linki, na stronie serwisów zaprzyjaźnionych pojawił się także nowy odnośnik - zachęcamy do odwiedzenia lokalnego serwisu o SIERAKOWIE ŚLĄSKIM. Odnajdą Tam Państwo także fragmenty z artykułu Damiana Dąbrowskiego o losach tamtejszego Pałacu, zaczerpnięte z: SIERAKÓW ŚLĄSKI WWW.PALACESLASKA.PL
***
31.03.2010 roku, środa
Ostatnie już marcowe nowości na stronie Pałace Śląska to: BALDWINOWICE, MIRÓW, PIORUNKOWICE, POLANOWICE, ZWIERZYNIEC (ZWIERZĘTNIK). Serdecznie zapraszamy!
***
22.03.2010 roku, poniedziałek
Na www.palaceslaska.pl pojwiają się dzisiaj opisy i fotografie:
zamku i innych zabytków GŁOGÓWKA, dworu w LWOWIANACH (OSADZIE LWOWSKIEJ), dworu w MIEJSCU, pałacu w ROŻNOWIE i dworu w SARNOWIE. Zapraszamy do ich odwiedzenia.
***
17.03.2010 roku, środa
Dzisiaj na www.palaceslaska.pl prezentujemy Państwu fotografie i opisy następujących miejsc:
ŚCINAWKA ŚREDNIA, PISARZOWICE, MINKOWSKIE, SMARDY DOLNE i PARUSZOWICE.
Serdecznie zapraszamy do czytania i oglądania!
***
07.03.2010 roku, niedziela
Kolejne przedstawiane Państwu Pałace i Dwory Śląska to: DOBIERCICE, KAZIMIERZ, KOZŁOWICE, PROŚLICE, oraz PSZCZONKI. Zapraszamy także do odwiedzenia artykułu o wspaniałym pałacu w KOPICACH, został on podzielony na kilka stron, do każdej załączyliśmy obszerą galerię fotografii - gorąco polecamy!
***
24.02.2010 roku, środa
W serwisie internetowym o Pałacach Śląska pojawiły się nowe artykuły. Tym razem przedstawiamy śląskie zabytki znajdujące się w miejcowościach: GOŁKOWICE, SLEZSKE RUDOLTICE, WIERZBICA GÓRNA, NASALE, oraz ŚWINIARY WIEKIE. Zapraszamy do zapoznania się z artykułami i fotografiami!
***
18.02.2010 roku, czwrtek
Dzisiaj polecamy nowości na www.palaceslaska.pl:
ROSZKOWICE, MIECHOWA, SIEROSŁAWICE, BRZEZINKI, BISKUPICE KOŁO KLUCZBORKA
Serdecznie zapraszamy do czytania i oglądania!
***
08.02.2010 roku, poniedziałek
Pierwsze w lutym, a kolejne na www.palaceslaska.pl pojawiają się dzisiaj:
MESTO ALBRECHTICE, KATOWICE DĄBRÓWKA MAŁA, RUDA ŚLĄSKA HALEMBA, MIĘDZYLESIE i KOPICE.
Pałace Śląska wzbogaciły się także o ułatwiające korzystanie ze strony: spis nowości oraz najczęściej czytanych artykułów, okno prezentujące co jeszcze można znaleźć w serwisie Pałace Śląska, a także okno "powrót" pozwalające szybciej poruszać się po stronie.
Serdecznie zapraszamy!
***
30.01.2010 roku, niedziela
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nowych artykułów jakie znalazły się na stornie Pałace Śląska, a są to: GIERAŁCICE, HOSTALKOWY, KOMORZNO, KOSTÓW, KRZYWICZYNY, PAWŁOWICE oraz PIELGRZYMOWICE. Do artykułu można dostać się z menu bocznego - indeks alfabetyczny, indeks, administracyjny lub bezpośrednio klikając w powyższe linki.
***
16.01.2010 roku, sobota
Pierwsze w nowym roku na stronie Pałace Śląska pojawiają się dzisiaj: BRYNICA, BOGACICA, FULSTEJN (Fulštejn) koło Bohušova, JASTRZĘBIE ZDRÓJ - BZIE ZAMECKIE, JINDRICHOV (Jindřichov), LASOWICE MAŁE, LASOWICE WIELKIE, NAMYSŁÓW.
***
24.12.2009 roku, czwartek
Dodano nowe artykuły na stronę Pałace Śląska: Ciasna, Draliny, Kochanowice, Kochcice, Lubliniec, Łagiewniki Wielkie, Panoszów, Patoka, Sieraków Śląski, Wędzina i Wierzbie
***
07.12.2009 roku, poniedziałek
Po krótkiej przerwie technicznej, wracamy do pracy i na stronie Pałace Śląska prezentujemy Państwu nowe artykuły: Przewodziszowice, Kończyce Wielkie, Poręba, Pszczyna Ludwikówka, Ruda Śląska, Sadów, Siestrzechowice, Tułowice i Żory - Baranowice, oraz artykuł o czeskich Bolaticach. Serdecznie zapraszamy!
***
30.10.2009 roku, piątek
Na stronę Pałace Śląska dodano artykuły: Błotnica Strzelecka, Czerwionka-Leszczyny Nowy Dwór, Kadłub, Łąka Prudnicka, Otmuchów, Staniszcze Wielkie, Strzelce Opolskie i Sulisław.
***
21.10.2009 roku, środa
Nowe artykuły na stronie Pałace Śląska: Brantice, Olsztyn, Ostrężnik, Rysiowice i Zawadzkie Kąty
***
19.10.2009 roku, poniedziałek
Na stronę Pałace Śląska dodano nowe artykuły: Piotrowice Nyskie, Przydroże Małe, Rozmierka, Slezské Pavlovice i Szymiszów
***
12.10.2009 roku, poniedziałek
Nowe artykuły na stronie Pałace Śląska: Dobra, Kamień Śląski, Korfantów, Krapkowice i Krapkowice Otmęt.
***
30.09.2009 roku, środa
Na stronę Pałace Śląska dodaliśmy nowe artykuły: Dívčí Hrad, Jarnołtówek, Linhartovy oraz galerie: Mikolin i Rudołtowice
***
16.09.2009 roku, środa
Dodaliśmy na stronę Pałace Śląska nowe artykuły: Jastrzębie Zdrój Borynia, Mikołów Paniowy, Rogów Opolski oraz galerie: Orzesze Zawiść i Rudziczka.
***
07.09.2009 roku, poniedziałek
Na stronie Pałace Śląska pojawiły się nowe artykuły: Krzyżanowice i Niemodlin oraz galerie: Łosiów, Orzesze Gardawice i Żyrowa.
***
27.08.2009 roku, czwartek
Na stronę Pałace Śląska dodaliśmy nowe artykuły: Jarząbkowice, Kończyce Małe, Kravaře, Moszna, Rozkochów, Zebrzydowice oraz galerie: Bytom Miechowice, Hlučín, Nieradowice, Suliszowice i Śmiłowice.
***
21.08.2009 roku, piątek
Nowe artykuły na stronie Pałace Śląska:
Bruny, Kujawy, Maciejów, Niewodniki, Strumień.
***
14.08.2009 roku, piątek
Na stronę Pałace Śląska dodaliśmy nowe artykuły:
Będzin Grodziec, Będzin Gzichów, Biała Nyska, Frączków i Łączki.
***
11.08.2009 roku, wtorek
Na stronę Pałace Śląska dodaliśmy nowe artykuły:
Biechów, Biskupów, Dąbrowa, Jędrzejów i Wójtowice.
***
29.07.2009 roku, środa
Na stronę Pałace Śląska dodaliśmy nowe artykuły:
Ciepielowice, Karczów, Narok, Rudy i Szydłowiec Śląski.
***
13.06.2009 roku, sobota
Na stronę Pałace Śląska dodaliśmy nowe artykuły:
Gorzyce, Rybnik, Rzuchów
***
31.05.2009 roku, niedziela
Nowe artykuły na stronie Pałace Śląska:
Nakło, Palowice, Tarnowskie Góry Rybna, Tarnowskie Góry Stare Tarnowice.
***
25.05.2009 roku, poniedziałek
Nowe artykuły na stronie Pałace Śląska:
Jasiona, Kopienice i Świerklaniec.
***
12.05.2009 roku, wtorek
Na stronę Pałace Śląska dodaliśmy nowe artykuły:
Brynek, Izbicko, Świętoszowice i Wieszowa oraz galerie: Łubie, Szałsza i Tworóg.
***
04.05.2009 roku, poniedziałek
Nowe artykuły na stronie Pałace Śląska:
Šilheřovice i Velké Hoštice
***
30.04.2009 roku, czwartek
Na stronę Pałace Śląska dodano artykuły:
Bobolice i Łutowiec.
***
27.04.2009 roku, poniedziałek
Na stronę Pałace Śląska dodano artykuły:
Dobieszowice i Leszczyny oraz galerie: Wodzisław Śląski, Wodzisław Śląski Jedłownik i Wodzisław Śląski Kokoszyce
***
24.04.2009 roku, piątek
Nowe galerie na stronie Pałace Śląska:
Sośnicowice, Wielowieś, Wilcza
***
11.04.2009 roku, sobota
Na stronę Pałace Śląska dodano artykuły:
Kamieniec, Pawłowiczki, Sławięcice, Ziemięcice.
***
02.04.2009 roku, czwartek
Na stronie Pałace Śląska pojawiła się nowa zakładka Czechy, a w niej na razie dwa artykuły: Krnov i Dolni Benesov.
***
30.03.2009 roku, poniedziałek
Na stronie pojawił się nowy artykuł poświęcony pałacowi w Rudzieńcu.
***
23.03. 2009 roku, poniedziałek
Dodaliśmy na stronę nowe artykuły:
Kuźnia Nieborowska, Nieborowice, Paczyna, Pilchowice, Pniów, Przyszowice.
***
14.03.2009 roku, sobota
Na stronie pojawiły się nowe artykuły:
Czerwionka, Jaśkowice i Orzesze Woszczyce oraz galerie: Bycina, Chechło, Kotliszowice i Kotulin.
***
02.03.2009 roku, poniedziałek
Dodaliśmy na stronę 6 nowych artykułów:
Czernica, Pławniowice, Ptakowice, Rybnik Stodoły, Wilkowice i Zbrosławice.
***
24.02.2009 roku, wtorek
Na stronie pojawiło się 6 nowych artykułów:
Czekanów, Knurów, Strzybnik, Tworków, Wojnowice i Zwonowice
oraz 6 galerii zdjęć:
Chudów, Ornontowice, Radonia, Świbie, Toszek i Wiśnicze.
***
21.02.2009 roku, sobota
Dzięki uprzejmości Pana Grzegorza Grochowskiego w artykule dotyczącym obiektu w Klisinie umieściliśmy dodatkowe fotografie - dziedzińca i pałacyku od strony ogrodu.
***
18.02.2009 roku, środa
Dodano artykuły o ruinach pałacu w Sławikowie i dworze w Samborowicach.
***
13.02.2009 roku, piątek
Dodano artykuły o pałacu w Rudniku oraz ruinach pałacu w Łubowicach.
***
26.01.2009 roku, poniedziałek
Witamy serdecznie pierwszego dnia funkcjonowania strony Pałace Śląska.
W tej chwili znajdą tu Państwo:
69 artykułów i galerii fotografii prezentujących zamki, pałace oraz dwory.
Książki:
Atlas Zabytków Architektury w Polsce, Warszawa 1967.
Arczyński Stefan, Kwiek Tadeusz, Śląsk Opolski, Warszawa 1983.
Banik Joanna, Rody opolskie, Żyrardów 2005.
Barber Malcolm, Templariusze, Warszawa 2003.
Bindacz Anna, Gmina Rudnik - kraina pałaców i zieleni, Racibórz 2005.
Borek Henryk, Górny Śląsk w świetle nazw miejscowych, Opole 1988.
Brandys Janusz, Mielczarek Witold, Częstochowa i okolice, Warszawa 1982.
Chorowska Małgorzata, Rezydencje średniowieczne na Śląsku: zamki, pałace, wieże mieszkalne, Wrocław 2003.
Czapliński Marek, Historia Śląska, Wrocław 2007.
Czerwiński Janusz, Oleśnica i okolice: przewodnik krajoznawczy, Wrocław 1985.
Dubel Krystyna, Parki podworskie w województwie opolskim: stan zachowania i możliwość wykorzystania parków stanowiących własność AWRSP, Opole 1998.
Dubel Krystyna, Parki podworskie w województwie śląskim: stan zachowania i możliwość wykorzystania parków stanowiących własność AWRSP, Opole 1999.
Duncker Alexander, Die ländlichen Wohnsitze, Schlösser und Residenzen der ritterschaftlichen Grundbesitzer in der preußischen Monarchie nebst den Königlichen Familien-, Haus-Fideicommiss- und Schatull-Gütern in naturgetreuen, künstlerisch ausgeführten, farbigen Darstellungen nebst begleitendem Text, t.1-16, Berlin 1857-1883 (wersja internetowa na www.zlb.de dostępna 08.04.2010 r.).
Dziedzic Marcin, Zamki i pałace Wrocławia i okolic, Wrocław 2000.
Eysymontt Krzysztof, Architektura renesansowych dworów na Dolnym Śląsku, Wrocław 2010.
Górnośląskie zamki i pałace. Województwo śląskie, Opole 1999.
Gaworski Marek, Zamki, pałace i dwory Opolszczyzny. Podróż w nieznane, Opole 2007.
Gaworski Marek, Zamki, pałace i dwory Ziemi Strzeleckiej, Opole 2005.
Gaworski Marek, Zamki i pałace Euroregionu Pradziad, Prudnik 2009.
Głogowski Stefan, Genealogia Podiebradów, Gliwice 1997.
Grodoń Krystyna, Raczkowie przyszowiccy. Historia właścicieli Czekanowa i Przyszowic, Przyszowice 2009.
Grundmann Gunther, Burgen, Schlosser und Gutshauser in Schlesien. Band 1, Die mittelalterlichen Burgruinen, Burgen und Wohnturme, Frankfurt am Main 1982.
Grygiel Dorota, Gmina Kąty Wrocławskie. Przewodnik po historii i zabytkach, Kąty Wrocławskie 2012.
Grzegorzek Piotr, Szymaszkiewicz Marek, Chrzanów. Między Małopolską i Śląskiem, Kraków 2004.
Grzegorzek Piotr, Więcej niż Jura. Przewodnik po ziemi chrzanowskiej, Kraków 2005.
Gubańska Renata, Budynki i budowle dolnośląskich folwarków, Wrocław 2009.
Gubańska Renata, Folwarki nizinne Dolnego Śląska od połowy XVIII do XX wieku, Wrocław 2005.
Gudzik Anna, Czuchów, Czerwionka – Leszczyny 2006.
Guerquin Bohdan, Zamki śląskie, Warszawa 1957.
Horwat Jerzy, Księstwo bytomskie i jego podziały do końca XV w., Gliwice 1990.
Horwat Jerzy, Księstwo opolskie i jego podziały do 1532 r., Rzeszów 2002.
Inwentaryzacja Krajoznawcza Województwa Katowickiego, zeszyty 1, 2, 3, 4, 6, 7, 9, 12, 13, 14, 15, Katowice 1990-1995.
Jaroszewski Tadeusz Stefan, Od klasycyzmu do nowoczesności: o architekturze polskiej XVIII, XIX i XX wieku, Warszawa 1996.
Jaroszewski Tadeusz Stefan, O siedzibach neogotyckich w Polsce, Warszawa 1981.
Jurasz Tomasz, Dolny Śląsk. Panorama turystyczna, Warszawa 1978.
Jurek Tomasz, Obce rycerstwo na Śląsku do połowy XIV wieku, Poznań 1996.
Jurek Tomasz, Panowie z Wierzbnej. Studium genealogiczne, Kraków 2006.
Karwot Zuzanna, Marklowice : historia i czasy najnowsze, Marklowice 2010.
Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, tom VII województwo opolskie, zeszyty 1-14, Warszawa 1960-1968.
Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, tom VI województwo katowickie, zeszyty: 1, 12, 15, Warszawa 1961-1968.
Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, tom I województwo krakowskie, zeszyty: 1, 4, 6, 12, 14, 15, Warszawa 1951-1953.
Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, tom IV województwo wrocławskie, zeszyt 1 Oleśnica, Bierutów i okolice, Warszawa 1983.
Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, tom IV województwo wrocławskie, zeszyt 2 Sobótka, Kąty Wrocławskie i okolice, Warszawa 1991.
Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, tom IV województwo wrocławskie, zeszyt 3 Milicz, Żmigród, Twardogóra i okolice, Warszawa 1997.
Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, tom IV województwo wrocławskie, zeszyt 6, powiat strzeliński, Warszawa 2008.
Kozina Irma, Pałace i zamki na pruskim Górnym Śląsku w latach 1850-1914, Katowice 2001.
Kuzio-Podrucki Arkadiusz, Henckel von Donnersmarckowie. Kariera i fortuna rodu, Bytom 2003.
Kuzio-Podrucki Arkadiusz, Tiele-Wincklerowie : arystokracja węgla i stali, Tarnowskie Góry 2009.
Lamparska Joanna,Dolny Śląsk jakiego nie znacie. Przewodnik inny niż wszystkie, część 1, Wrocław 2002.
Lamparska Joanna, Sudety środkowe po obu stronach granicy. Przewodnik inny niż wszystkie, część 2, Wrocław 2003.
Lamparska Joanna, Niezwykłe miejsca wokół Wrocławia. Przewodnik inny niż wszystkie, cześć 3 kierunek: południowy-zachód, Wrocław 2006.
Lamparska Joanna, Tajemnicze zakątki. Przewodnik inny niż wszystkie, część 4, kierunek: północny – wschód, Wrocław 2007.
Lamparska Joanna, Dolina królów. Przewodnik inny niż wszystkie, część 5, Wrocław 2010.
Libura Innocenty, Przewodnik po ziemi rybnicko-wodzisławskiej, Katowice 1965.
Łuczyński Romuald Mariusz, Losy rezydencji dolnośląskich w latach 1945-1991, Wrocław 2010.
Łuczyński Romuald Mariusz, Rezydencje magnackie w Kotlinie Jeleniogórskiej w XIX wieku, Wrocław 2007.
Łuczyński Romuald Mariusz, Tropami śląskiego dziedzictwa, Wrocław 2000.
Łuczyński Romuald Mariusz, Zamki, dwory i pałace w Sudetach, Legnica 2008.
Łuczyński Romuald Mariusz, Zamki i pałace Dolnego Śląska : Przedgórze Izerskie, Pogórze Kaczawskie, Nizina Śląska - część zachodnia, Wrocław 1998.
Łuczyński Romuald Mariusz, Zamki i pałace Dolnego Śląska : Przedgórze Sudeckie i Nizina Śląska - część wschodnia, Wrocław 2001.
Łuczyński Romuald Mariusz, Zamki i pałace Dolnego Śląska : Sudety i Przedgórze Sudeckie, Wrocław 1997.
Łuczyński Romuald Mariusz, Zamki i pałace Dolnego Śląska : Wrocław i okolice, Wrocław 1997.
Makowski Mariusz, Slechticka sidla na Tesinskem Slezsku = Szlacheckie siedziby na Śląsku Cieszyńskim, Cieszyn 2005.
Makowski Mariusz, Zamki nad Piotrówką - Kończyce Małe i Zebrzydowice, Zebrzydowice 2000.
Mączeński Zdzisław, Elementy i detale architektoniczne w rozwoju historycznym, Warszawa 1956.
Molak Elżbieta, Racławicki Ireneusz, Zapomniane zabytki. Dwory i pałace wiejskie południowej Polski. Śląsk opolski tom 1, Opole 2008.
Molak Elżbieta, Racławski Ireneusz, Zapomniane zabytki. Dwory i pałace wiejskie południowej Polski. Śląsk opolski tom 2, Opole 2011.
Murlowski Eryk, Chrzelice 1306-2006, Chrzelice 2006.
Musioł Ludwik, Szymankiewicz Hubert, Paniowy. Monografia historyczna miejscowości, kościoła i parafii, Katowice 1993.
Newerla Paweł, Wawoczny Grzegorz, Zamki i pałace dorzecza górnej Odry, Racibórz 2007.
Nie tylko zamki: szkice ofiarowane profesorowi Jerzemu Rozpędowskiemu w siedemdziesiątą piątą rocznicę urodzin, opracowanie zbiorowe, Wrocław 2005.
Panic Idzi, Historia osadnictwa w księstwie opolskim we wczesnym średniowieczu, Katowice 1992.
Perzyński Marek, Arystokraci i ich niezwykłe zamki, dwory i pałace na Dolnym Śląsku, Wrocław 2008.
Perzyński Marek, Zamki, twierdze i pałace Dolnego Śląska i Opolszczyzny, Wrocław 2006.
Pilch Józef, Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska, Warszawa 2005.
Pilch Józef, Leksykon zabytków architektury Górnego Śląska, Warszawa 2008.
Polak Henryk, Dzieje Bełku, Czerwionka-Leszczyny 2002.
Poloczek Anna, Biskupice wczoraj i dziś
Profaska Bolesław, Dzieje Dębieńska, Czerwionka – Leszczyny 1998.
Przewodnik po zabytkach Opolszczyzny, Opole 2005.
Rościszewski Piotr, Gliwice i okolica, Katowice 1993.
Rościszewski Piotr, Przewodnik turystyczny Gliwice i okolica, Gliwice 2002.
Rudziński Władysław, Koligacje śląskie na tle historii rodziny Rudzińskich, Warszawa 1995.
Sękowski Roman, Herbarz szlachty śląskiej, tomy I-VI, Katowice 2002-2008.
Sire H. J. A., Kawalerowie Maltańscy, Warszawa 2000.
Slawik Joseph, Geschichte des Kirchortes Slawikau Kreis Ratibor O.S., Ratibor 1925 (www.sbc.org.pl – dostęp 17.10.2010 r.)
Słownik Geograficzno-Krajoznawczy Polski, Warszawa 1992.
Stasiński Henryk, Wieczorek Edward, Racibórz i okolica. Przewodnik, Katowice 1994.
Stępniewska Barbara, Rezydencje na Śląsku w XVIII wieku: pałace, ogrody i parki krajobrazowe, Wrocław 1993.
Szaraniec Lech, Śląsk Dolny, Górny, Opawski, Katowice.
Szaraniec Lech, Górny Śląsk i Małopolska. Zabytkowe ośrodki miejskie, Katowice 1992.
Szejner Artur L., Śląsk Opolski. Przewodnik turystyczny, Opole.
Szolginia Witold, Architektura i budownictwo. Ilustrowana encyklopedia dla wszystkich, Warszawa 1991.
Śląskie zamki i pałace. Opolszczyzna, Opole 2000.
Weber Robert, Schlesische Schlosser. Tom 1-3, Drezno-Berlin, 1909-1913.
Weltzel Augustyn Bogusław, Geschichte der Stadt, Herrschaft und Festung Cosel, Berlin 1866.
Weltzel Augustyn Bogusław, Historia miasta Prudnika na Górnym Śląsku, Opole 2005.
Weltzel Augustyn Bogusław, Historia miasta Żory na Górnym Śląsku: z dokumentów i akt urzędowych, Żory 1997.
Weltzel Augustyn Bogusław, Pomniki pobożności po ślachetnej rodzinie hrabiów z Gaszyna w Górnym Szląsku, Opole 2003.
Wieczorek Edward, Województwo śląskie. Informator turystyczny, Katowice 2006.
Wieczorek Edward, Bytom i okolice, Bytom 2001
Wróbel Anna, Z przeszłości czterech wsi. Syrynia, Lubomia, Grabówka, Nieboczowy, Katowice 1991.
Zabytki Sztuki w Polsce. Śląsk, Warszawa 2006.
Zamki Dolnego Śląska, tom 1-2, Wrocław 1996.
Zamki i dwory obronne w Sudetach, t.2 Księstwo jaworskie, opracowanie zbiorowe, Wrocław 2009.
Zieleźna Weronika, Leszczyny. Właściciele majątku, kolonie i przysiółki, Czerwionka-Leszczyny 2001.
Żerelik Rościsław, Szczepanów. Wielkie dzieje dolnośląskiej wsi, Kraków – Wrocław 2018.
Żukowski Aleksander, Gudzik Anna, Szlakami Zielonego Śląska, Czerwionka-Leszczyny 2002.
Materiały źródłowe:
Knie Johann Georg, Alphabetisch-statistisch-topographische Uebersicht aller Dorfer, Flecken, Stadt und andern Orte der Konigl. Preuss. Provinz Schlesien, mit Einschluss des ganzen jetzt zur Provinz gehorenden Markgrafthus Ober-Lausitz, und der Grafschaft Glatz, nebst beigefugter Nachweisung von der Eintheilung des Landes nach den verschiedenen Zweigen der Civil-Verwaltung mit drei besonderen Tabellen / verfasst von J. G. Knie ; durchgesehen von I. M. L. Melcher, Breslau 1830.
Knie Johann Georg, Alphabetisch-statistisch-topographische Uebersicht der Dorfer, Flecken, Stadte und andern Orte der konigl[ische] preuss[ische] Provinz Schlesien, nebst beigefugter Nachweisung von der Eintheilung des Landes nach den Bezirken der drei koniglichen Regierungen, den darin enthaltenen Furstenthumern und Kreisen, mit Angabe des Flacheninhaltes, der mittlern Erhebung uber die Meeresflache, der Bewohner, Gebaude, des Viehstandes u.s.w, Breslau 1845.
Rauer K. Fr., Alphabetischer Nachweis (Adressbuch) des in den Preussischen Staaten mit Rittergutern angesessenen Adels, Berlin 1857.
Schlesisches Guter-Adressbuch. 3. Auflage, Verzeichnis sammtlicher Ritterguter, Forstguter und selbstandigen Gutsbezirke mit Angabe der Guts-Eigenschaft [...] nebst alphabetischen Personen- und Ortsregister, Breslau 1886.
Schlesisches Guter-Adressbuch. 5. Ausgabe, Verzeichniss der sammtlichen Ritterguter und selbstandigen Guts- und Forstbezirke, sowie solcher grosseren Guter, welche innerhalb des Gemeindeverbandes mit einem Reinertrag von etwa 1500 Mark und mehr zur Grundsteuer veranlagt sind, Breslau 1894.
Schlesisches Guter-Adressbuch. 7. Ausgabe, Verzeichniss der sammtlichen Ritterguter und selbstandigen Guts- und Forstbezirke, sowie solcher grosseren Guter, welche innerhalb der Guts- und Gemeindebezirke mit einem Reinertrag von etwa 1500 Mark und mehr zur Grundsteuer veranlagt sind, Breslau 1902.
Schlesisches Guter-Adressbuch. 8. Ausgabe, Verzeichnis samtlicher Ritterguter und selbstandigen Gutsbezirke, sowie solcher grosseren Landguter der Provinz Schlesien, welche innerhalb der Guts- und Gemeindebezirke mit einem Grundsteuer-Reinertrage von etwa 1500 Mark und mehr veranlagt sind, Breslau 1905.
Schlesisches Guter-Adressbuch. 9. Ausgabe, Verzeichnis samtlicher Ritterguter und selbstandigen Gutsbezirke, sowie solcher grosseren Landguter der Provinz Schlesien, welche innerhalb der Guts- und Gemeindebezirke mit einem Grundsteuer-Reinertrage von etwa 1500 Mark und mehr veranlagt sind, Breslau 1909.
Schlesisches Guter-Adressbuch. 10. Ausgabe, Verzeichnis samtlicher Ritterguter und selbstandigen Gutsbezirke, sowie solcher grosseren Landguter der Provinz Schlesien, welche innerhalb der Guts- und Gemeindebezirke mit einem Grundsteuer-Reinertrage von etwa 1500 Mark und mehr veranlagt sind, Breslau 1912.
Schlesisches Guter-Adressbuch. 11. Ausgabe, Verzeichnis samtlicher Ritterguter und selbstandigen Gutsbezirke, sowie solcher grosseren Landguter der Provinz Schlesien, die innerhalb der Guts- und Gemeindebezirke mit einem Grundsteuer-Reinetragr von etwa 1500 Mark und mehr veranlagt sind, Breslau 1917.
Schlesisches Guter-Adressbuch. 12. Ausgabe, Verzeichnis samtlicher Ritterguter und selbstandigen Gutsbezirke, sowie der grosseren Landguter der Provinzen Nieder- und Oberschlesien, Breslau 1921.
Schlesisches Guter-Adressbuch. 13. Ausgabe, Verzeichnis samtlicher Ritterguter und selbstandigen Gutsbezirke, sowie der grosseren Landguter der Provinzen Nieder- und Oberschlesien, Breslau 1926.
Schlesisches Guter-Adressbuch. 14. Ausgabe, Verzeichnis samtlicher Ritterguter sowie der grosseren Landguter der Provinzen Nieder- und Oberschlesien, Breslau 1930.
Schlesisches Guter-Adressbuch. 15. Ausgabe, Verzeichnis samtlicher Ritterguter sowie der grosseren Landguter der Provinzen Nieder- und Oberschlesien, Breslau 1937.
Zimmermann F. A., Beyträge zur Beschreibung von Schlesien,13 Bände, Brieg, 1784-96
Zbiory prywatne:
Materiały udostępnione przez Pana Emila Pyzika z Mysłakowic.
Materiały zebrane przez Damiana Dąbrowskiego.
Czasopisma:
„Sudety”
Łuczyński Romuald Mariusz, Zamek Świnków, w: „Sudety” nr 1/22, 2003r.
Hermaszewski Witold, Barbarzyńcy w domu nimf, w: „Sudety” nr 4/25, 2003r.
Łuczyński Romuald Mariusz, Królewska rezydencja, w: „Sudety” nr 5/26, 2003r.
Łuczyński Romuald Mariusz, Europejskie miejsce spotkań, w: „Sudety” nr 8/29, 2003r.
Łuczyński Romuald Mariusz, Luboradz, w: „Sudety” nr 2/35, 2004r.
Łuczyński Romuald Mariusz, Domanice – „Mały Książ” nad Bystrzycą, w: „Sudety” nr 4/37, 2004r.
Łuczyński Romuald Mariusz, Mała rezydencja wielkich ludzi, w: „Sudety” nr 6/39, 2004r.
Łuczyński Romuald Mariusz, Rezydencja wrocławskich wydawców, w: „Sudety” nr 7/40, 2004r.
Czechowicz Bogusław, Zamek w Ząbkowicach Śląskich. Pomnik książęcych snów o koronie, w: „Sudety” nr 9/42, 2004r.
Łuczyński Romuald Mariusz, Pałac w Stolcu, w: „Sudety” nr 12/45, 2004r.
Łuczyński Romuald Mariusz, Rezydencja w Górach Kaczawskich, w: „Sudety” nr 1/46, 2005r.
Łuczyński Romuald Mariusz, Dwór w odbudowie, w: „Sudety” nr 4/49, 2005r.
Łuczyński Romuald Mariusz, Renesansowa rezydencja nad Bobrem, w: „Sudety” nr 6/51, 2005r.
Żrałko Dorota, O zamku którego już nie ma, w: „Sudety” nr 9/54, 2005r.
Czechowicz Bogusław, Śląskie Castell Gandolfo – zamek świętego Jana w Jaworniku, w: „Sudety” nr 9/54, 2005r.
Sawicki Krzysztof, Radociny, pałac Nowy Dwór, w: „Sudety” nr 11/56, 2005r.
Czechowicz Bogusław, Zasobny Kamień – zamek nad Osobłogą, w: „Sudety” nr 5/62, 2006r.
Czechowicz Bogusław, Rezydencja w Bruntalu. Zamek w kącie, w: „Sudety” nr 8/65, 2006r.
Czechowicz Bogusław, Vikštejn. Zamek za ostrym murem, w: „Sudety” nr 12/69, 2006r.
Łuczyński Romuald Mariusz, Zamek wśród łąk i pól, w: „Sudety” nr 2/71, 2007r.
Łuczyński Romuald Mariusz, Barokowy pałac w Kraskowie, w: „Sudety” nr 3/72, 2007r.
Łuczyński Romuald Mariusz, Pałacyk polskich arystokratów, w: „Sudety” nr 4/73, 2007r.
Czechowicz Bogusław, Zamki sudeckie. Castrum Gradec, w: „Sudety” nr 5/74, 2007r.
Łuczyński Romuald Mariusz, Pałac w Korytowie, w: „Sudety” nr 6/75, 2007r.
Łuczyński Romuald Mariusz, Renesansowy dwór w Maciejowcu, w: „Sudety” nr 7/76, 2007r.
Czechowicz Bogusław, Jeszcze jeden śląski Wersal, w: „Sudety” nr 8/77, 2007r.
Spałek Krzysztof, Trzewikowska Izabela, Uzdrowisko w Trzebinie, w: „Sudety”, nr 6/87, 2008r.
Łuczyński Romuald Mariusz, Dwór w Janowicach Wielkich, w: „Sudety” nr 11/92, 2008r.
Łuczyński Romuald Mariusz, Wieża mieszkalna w Żelaźnie, w: „Sudety” nr 3/96, 2009r.
Łuczyński Romuald Mariusz, Jezuicka rezydencja, w: „Sudety” nr 5/98, 2009r.
Łuczyński Romuald Mariusz, Pałac na wyspie, w: „Sudety” nr 7/100, 2009r.
Wójcik Marek L., Kasaty klasztorne na Śląsku, w: „Sudety” nr 9/114, 2010r.
Łuczyński Romuald Mariusz, Ruiny pałacu nad Kamienicą, w: „Sudety” nr 4/121, 2011r.
„Panorama Oleśnicka”
Krzysztof Dziedzic, Pożegnanie dworu, w: „Panorama Oleśnicka” nr 40, 1996r.
Strony internetowe:
1. www.brzeznica.pl
2. www.byczyna.pl
3. www.deutsche-biographie.de
4. www.dokumentyslaska.pl
5. www.dolny-slask.org.pl (źródło licznych widokówek wydanych przed 1945 rokiem)
6. www.domaszowice.pl
7. www.dworymalopolski.pl
8. www.dziadowakloda.pl
9. www.gazeta.pl
10. www.glucholazy.pl
11. www.hrady.cz
12. www.izba.centrum.zarow.pl
13. www.kobidz.pl
14. www.lambinowice.pl
15. www.zamekmiedzylesie.pl
16. www.nasale.pl.tl
17. www.nto.pl
18. www.olesnica.mojeforum.net
19. www.olesnica.wroc.pl
20. www.osiek.pl
21. http://polski.mapywig.org (źródło map sprzed 1945 roku)
22. www.sbc.org.pl
23. www.sycow.socjum.pl
24. www.zlb.de
25. www.wikipedia.de (hasła: Johannes Freiherr von Reibnitz, Richard Georg Spiller von Hauenschild [Max Waldau], dostępne 28.10.2010 r.)
26. www.wilkow.pl
27. www.wlodowice.pl
28. www.worldroots.com (informacje o rodzinie von Reibnitz, dostępne 28.10.2010 r.)
29. http://www.zspilownica.jasienica.pl/ (Informacje o Iłownicy)
i***
Współpraca z otwartymi ludźmi, zaangażowanymi w sprawy nie tylko lokalne, jest zawsze budująca. Takie osoby zrzesza STOWARZYSZENIE GENIUS LOCI, ukazujące wspaniałego ducha tkwiącego niezaprzeczalnie w śląskim krajobrazie. Dziękujemy za wykonanie i udostępnienie nam fotografii dworu w Rudzie Śląskiej Halembie, które prezentujemy w ramach aktualizacji artykułu o tym zabytku: RUDA ŚLĄSKA HALEMBA.
***
Serdeczne podziękowania dla Właścicieli pałacu w Większycach, którzy przywrócili mu dawny blask, w dodatku dzięki otwartej w pałacu restauracji udostępniają Państwu jego wnętrza. Dzięki ich uprzejmości prezentujemy galerię fotografii wnętrz w aktualizacji naszego artykułu.
Informacje o ofercie i godzinach otwarcia restauracji uzyskać można na oficjalnej stronie internetowej RESTAURACJA PAŁAC WIĘKSZYCE,
artykuł na stronie Pałace Śląska: WIĘKSZYCE.
***
Dziękujemy przedstawicielom właścicieli pałacu w Krowiarkach, za umożliwienie nam wykonania fotografii wnętrz pałacu, pięknego parku przypałacowego oraz mauzoleum, które prezentujemy w aktualizacji artykułu. Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z tą aktualizacją: KROWIARKI.
***
Dziękujemy Właścicielom dworu w Prusach za udostępnienie nam ruin zabytku do wykonania fotografii. Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z zbytkiem w naszym serwisie: PRUSY i odwiedzenia tego imponującego miejsca mimo stanu w jakim się znajduje od czasów powojennych.
***
Serdecznie dziękujemy właścicielom dworu w Koźmicach za gościnność i udostępnienie prywatnych wnętrz dworu, możliwość wykonania fotografii i zamieszczenia ich w naszym serwisie. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszym artykułem i... do zakupu rzeczonego zabytku :) Dotychczasowi właściciele dużym nakładem pracy i środków odrestaurowali wnętrza, zadbali o park, sprawiając, że miejsce nabrało przytulnego, rodzinnego charakteru. Obecnie zabytek poszukuje nowego właściciela. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na www.palaceslaska.pl: KOŹMICE.
***
Dziękujemy wszystkim naszym czytelnikom za pomoc w tworzeniu strony internetowej www.palaceslaska.pl, w szczególności właścicielom zabytkowych obiektów, którzy udostępniają nam ich wnętrza i zezwalają na publikację wykonanych fotografii.
Przy tej okazji podziękowania składamy Właścicielom dworu w Kamieńcu koło Kłodzka. Dzięki ich informacji i zaproszeniu ten zabytek mogą zobaczyć Państwo na naszej stronie. Cieszymy się, iż znalazł on nabywców przywracających go do wyglądu z czasów świetności.
Wspomniany artykuł o dworze w KAMIEŃCU koło Kłodzka.
***
Dzięki działaniu Fundacji Chudów, aktualnego właściciela niezwykłego zabytku, możemy zaprezentować Państwu wnętrza książęcej wieży mieszkalnej w Siedlęcinie o unikatowej wartości w skali Europy. Serdeczne podziękowania dla Fundacji za udostępnienie nam wnętrz zabytku, a gorące zaproszenie dla Państwa do odwiedzenia tego wspaniałego miejsca.
Strona internetowa fundacji, gdzie można odnaleźć informacje o pracach wykonywanych w Siedlęcinie, godzinach otwarcia muzeum i tym podobne: FUNDACJA CHUDÓW SIEDLĘCIN,
artykuł przygotowany dla Państwa na www.palaceslaska.pl: SIEDLĘCIN.
***
"Jednoczymy ludzi wokół zmian, aby mogli ich wspólnie dokonać." To cytat ze strony internetowej, na której odnaleźć można informacje o tym pozytywnym ruchu Fundacji Kultury Ekologicznej jaki pozwolił ocalić zabytek: dwór w Jeleniej Górze Czarne. Serdecznie dziękujemy za otwarcie dla nas drzwi oraz udostępnienie wnętrz dworu. Polecamy Państwu odwiedzanie strony internetowej i samego DWORU CZARNE,
artykuł na stronie Pałące Śląska o dworze "Czarne" w JELENIEJ GÓRZE.
***
Dziękujemy zarządcom Hotelu Pałac Brunów, za umożliwienie nam wykoanania fotografii wnętrz zabytku oraz jego pięknego otoczenia. Serdecznie polecamy wypoczynek w tym miejscu. Informacje o ofercie Hotelu znajdują się na stronie internetowej: PAŁAC BRUNÓW,
artykuł w serwisie www.palaceslaska.pl: BRUNÓW.
***
Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze dr inż. Maciejowi Pawłowskiemu, za wydanie zgody na wykonanie i publikaję w serwisie www.palaceslaska.pl fotografii pałacu Schaffgotschów w Jeleniej Górze.
Zapraszamy do odwiedzenia artykułu z galerią wnętrz obiektu JELENIA GÓRA CIEPLICE ZDRÓJ, gdzie także opisujemy pozostałe dwa obiekty rezydencjonalne.
Oficjalna strona Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ w Jeleniej Górze.
***
Dziękujemy Pani Małgorzacie Stankiewicz oraz Panu Sebastianowi Boreckiemu za pomoc przy realizacji artykułów o dwóch wspaniałych zabytakch: zamku i pałacu Niesytno w Płoninie oraz o zamku w Gościszowie. Zarówno Pani Małgorzata jak i Pan Sebastian zgodzili się opisać te obiekty dzieląc się z Państwem swoją wiedzą i pasją. Zapraszamy do zapoznania się artykułami i galeriami na www.palaceslaska.pl:
Natomiast po aktualne informacje o stanie zabytków i zachodzących w nich zmianach na strony internetowe:
PŁONINA NIESYTNO: WWW.NIESYTNO.PL
GOŚCISZÓW: WWW.GOSCISZOW.ESBO.PL
***
Wyrażamy serdeczne podziękowania Panu mgr inż. Stefanowi Synowiec, Dyrektorowi Zakładu Doświadczalnego Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin z siedzibą w Oleśnicy Małej. Dzięki uprzejmości Pana Dyrektora możemy zaprezentować Państwu nie tylko pokaźną galerię zdjęć zewnętrznego wyglądu pałacu, Kaplicy p.w. św. Maksymiliana Kolbe, lecz także galerię fotografii interesujących wnętrz Pałcu i Kaplicy. Podczas odwiedzin w Oleśnicy Małej warto również wybrać się na spacer przypałacowym parkiem...
WYRÓŻNIENIE DLA ZAKŁADU DOŚWIADCZALENGO w Oleśnicy Małej,
artykuł na stronie gminy Oławy.
artykuł o PAŁACU W OLEŚNICY MAŁEJ, na www.palaceslaska.pl
***
Serdecznie dziękujemy Pracownikom Ośrodka Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży, mieszczącego się w Pałacu w Orzeszu Zawiści. Dzięki pracownikom Ośrodka i ich zaangażowaniu we współpracę możemy prezentować Państwu zdjęcia pięknego parku otaczającego Ośrodek, na co dzień dostępnego jedynie dla kuracjuszy, oraz wyremontowanych i przystosowanych dla dzieci budynków podworskich i Pałacu (fotografie wnętrz). Serdecznie polecamy odwiedzanie tego miejsca pamiętając jaką pełni funkcję i szanując spokój małych pacjentów.
Oficjalna strona Ośrodka Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży.
artykuł o PAŁACU W ORZESZU ZAWIŚCI
***
Dziękujemy ciepło Pracownikom i Właścicielom Pałacu Paulinum, położonego malowniczo na wzgórzu, w Jeleniej Górze. Pałac ten zaprasza wszystkich swoimi pięknymi wnętrzami, strefą spa... które prezentujemy Państwu w atrykule, lecz także imponującym pariem i pięknym widokiem na okolicę. Oddzielony od zgiełku miasta jest miejscem gdzie warto wypoczywać.
Oferta Hotelu i inne o nim informacje: WWW.PAULINUM.PL
artykuł o PAŁACU PAULINUM W JELENIEJ GÓRZE
***
Polecamy Państwu odwiedziny i wypoczynek w Wojanowie. Pałac wraz z kompleksem zaadoptowanych na hotel i spa budynków - sprawia niezwykłe, niezapomniane wrażenie. Odczuwane w tym miejscu ogrom i przepych, potęguje majestatyczny park.
Informacje i oferta Hotelu: WWW.PAŁAC-WOJANÓW.PL
artykuł o PAŁACU W WOJANOWIE
***
Pragniemy wyrazić serdecznie podziękowania Właścicielom i Pracownikom Pałacu i Domu Wdowy - znakomitych zabytków mieszczących się w Łomnicy, w Kotlinie Jeleniogórskiej. Dzięki ich gościnności, otwartości i chęci pomocy zaprezentowaliśmy Państwu wspaniale urządzone i wykorzystywane wnętrza zabytków. Polecamy z całą mocą wypoczynek w tym cichym, pięknym miejscu, w rodzinnej atmosferze!
Oferta i pozostałe informacje na stronie internetowej: WWW.PAŁAC-ŁOMNICA.PL
artykuł o PAŁACU W ŁOMNICY
***
Polecamy Państwu wypoczynek, biznesowe spotkania, szkolenia... w Pałacu w Staniszowie nr. 100. Mieści się tam hotel i restauracja, których Pracownikom i Właścicielom dziękujemy za serdeczne przyjęcie. Niesamowity klimat, gustowne wnętrza, wspaniały park to jedne z wielu zalet tego miejsca.
Oferta i informacje kontaktowe Hotelu WWW.PALACSTANISZOW.PL
artykuł o PAŁACU STANISZÓW nr. 100
***
Dziękujemy Właścicielom i Pracownikom Hotelu Pałac na wodzie, mieszczącego się w Staniszowie. Polecamy Państwu to spokojne miejsce, sprzyjające dobremu wypoczynkowi. Mieszczący się tam Hotel i Restauracja oferują ku temu doskonałe warunki.
Oferta i informacje kontaktowe Hotelu WWW.PALACNAWODZIE.PL
artykuł o PAŁACU STANISZÓW nr. 23
***
Dziękujemy Właścicielom i Pracownikom Pałacu w Pawłowicach Gorzowskich i wszystkim naszym czytelnikom polecamy odwiedziny w tym bardzo dobrze odrestaurowanym Pałacu oraz skorzystanie ze znajdującego się tam Hotelu, Restauracji oraz Spa. Przebudowa posłużyła zabytkowi i uchroniła go od powolnego zniszczenia, życzymy Właścicielom dalszych sukcesów.
Oferta i informacje kontaktowe Hotelu WWW.PALACPAWLOWICE.PL
artykuł o PAWŁOWICACH GORZOWSKICH
***
Polecamy Państwu odwiedziny w Zamku Książ jednym z najbardziej imponujących Zamków Śląska! Zachwycający nie tylko w czasie trawnia Festiwalu Kwiatow i Sztuki, choć kwiatowe kompozycje dodają uroku zamkowym wnętrzom. Mogą Państwo przekonać się o tym oglądając fotografie wykonane w trakcie tegorocznego festiwalu:
artykuł WAŁBRZYCH ZAMEK KSIĄŻ.
Serdecznie dziękujemy Przedsiębiorstwu Zamek Książ Sp. z o.o. za przychylność i współpracę. Wszystkich Państwa zapraszamy także do odwiedzania oficjalnej strony internetowej:
***
Dziękujemy za zaproszenie i gościnność Właścicielom i pracownikom Hotelu Zamek Międzylesie. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Zamku:
artykuł o ZAMKU W MIĘDZYLESIU
***
W Pałacu - Muzeum w Maciejowie, zobaczyć można dokumentację zdjęciową zniszczonego pałacu, niemal w ruinie. Warto odwiedzić to miejsce by przekonać się, że można uratować zabytek. Dziękujemy za uprzejmość i polecamy wszystkim!
artykuł o PAŁACU W MACIEJOWIE
***
Zapraszamy w gościnę do Pałacu w Chałupkach. Dziękujemy za udostępnienie wnętrz Zabytku.
artykuł o PAŁACU W CHAŁUPKACH
***
Ciepło będziemy wspominać wizytę w Pałacu w Wojnowicach. Dziękujemy Właścicielowi za gościnność i w Jego imieniu zapraszamy w odwiedziny w to ciche i spokojne miejsce.
artykuł o PAŁACU W WOJNOWICACH
***
Podziękowania dla Właścicieli i pracowników Hotelu w Izbicku, którzy odkryli przed Państwem wnętrza Swojego Pałacu! Serdecznie polecamy to gościnne miejsce:
WWW.PALACIZBICKO.PL
artykuł o PAŁACU W IZBICKU
***
Dziękujemy Właścicielce Pałacu w Jakubowicach, za okazanie zaufania. Życzymy powodzenia w realizowaniu działań, które dzięki pomaganiu ludziom przekładają się na zachowanie pięknego zabytku.
artykuł o PAŁACU W JAKUBOWICACH
***
Strony internetowe o podobnej tematyce:
1.1 ZAMKI W POLSCE
1.2 ZAMKI, RUINY, PAŁACE, DWORY, ZABYTKIi, ATRAKCJE POŁUDNIOWEJ POLSKIi
1.3 ZAMKI POLSKIE - serwis historyczno-krajoznawczy
1.4 ZAMKI W POLSCE - zamki, pałace, ciekawe miejsca
1.6 PAŁACE I DWORY DOLNEGO ŚLĄSKA
1.7 GALERIA FOTOGRAFII ŚLĄSKA OPOLSKIEGO
1.8 PAŁACE, ZAMKI I DWORY DOLNEGO ŚLĄSKA
1.11 WYCIECZKI PO POLSCE - TRIPS OVER POLAND
1.12 VISIT OPOLSKIE
1.14 EKSPLORATORZY
1.15 NAMSLAU - SCHLESIEN
1.16 ZABYTKI GÓRNEGO ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA
1.17 OCZY DOLNEGO ŚLĄSKA
1.18 SYCÓW SOCJUM
1.19 REGIONALNY KATALOG ZABYTKÓW WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO
1.20 DWORY MAŁOPOLSKI
1.21 INFORMATOR TURYSTYCZNY JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA
1.22 POLSKA TURYSTYKA
Strony internetowe poszczególnych zabytków:
2.1 NIESYTNO
2.3 RATUJ TENCZYN
2.4 PAŁAC PAWŁOWICE GORZOWSKIE
2.6 PAŁAC W WYSOKIEJ
2.7 PAŁAC W NOWIŹNIE
Dojazd:
2.1 Rozkład jazdy Polskich Kolei Państwowych
2.2 Mapa internetowa - Panorama firm - ułatwia wyszukiwanie najkorzystniejszej drogi dojazdowej, podaje odległości i szczegółową trasę
Baza noclegowa:
3.1 WWW.EHOLIDAY.PL
Inne zaprzyjaźnione strony zasługujące na odwiedzenie:
4.1 Stowarzyszenie Genius Loci
4.2 DOKUMENTY ŚLĄSKA - bogata bibliografia dziejów Śląska
4.3 Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
4.4 SIERAKÓW ŚLĄSKI - serwis internetowy o miejscowości.
4.5 NASALE WIEŚ OPOLSKA - serwis internetowy o miejscowości.
4.6 INFORMATOR KULTURALNY GOP @ MySpace
4.7 Ośrodek Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży w Orzeszu
4.8 Akademia DAO
Strona przedstawia głównie rezydencje; zamki, pałace, dwory; znajdujące się na terenie szeroko pojętego Śląska.
Na przestrzeni wieków wielokrotnie zmieniał się zarówno przebieg granic Śląska, jak i jego przynależność państwowa i podział administracyjny. Nie jest to miejsce na ostateczne roztrząsanie przebiegu granic regionu i nie jest to też celem autorów. W określeniu zasięgu terytorialnego przewodnika po rezydencjach dokonano kompromisu pomiędzy historycznym zasięgiem Śląska a obecnym podziałem administracyjnym Polski. Dlatego strona obejmuje w całości województwa dolnośląskie, opolskie i śląskie pomimo, iż część ich obszarów nie jest historycznie związana z regionem. Przedstawiamy również rezydencje znajdujące się w zachodniej Małopolsce (powiaty oświęcimski i wadowicki) oraz Republice Czeskiej. Obszary te w przeszłości były związane w różny sposób ze Śląskiem, czasem znajdowały się pod panowaniem śląskich władców, nieraz były przedmurzem chroniącym od ataków śląskich raubritterów, miejscem działania śląskich artystów, obszarem na którym przenikały się kultury. Bez tych miejsc obraz Śląska i jego dziejów byłby uboższy.
Na stronie obecnie znajduje się 1656 artykułów i galerii poświęconych zamkom, pałacom, dworom oraz ich ruinom i miejscom w których się znajdowały. Strona pełni rolę katalogu rezydencji i zawiera podstawowe informacje o zabytkach. Opisy zabytków nie mają charakteru naukowego, oparte są zarówno na źródłach jak i dostępnych autorom opracowaniach, dlatego też mogą powielać znajdujące się w nich błędy.
Już wkrótce na naszej stronie:
- Baranowice
- Bieliszów
- Chróścina
-Cieszkowice
- Dziesław
- Góra
- Jurcz
- Sędziszowa
- Sławęcice
Ewentualne pytania, uwagi odnośnie działania strony, materiałów w niej zawartych, współpracy i informacji – prosimy kierować poprzez formularz zamieszczony w zakładce „kontakt" bądź poprzez profil https://www.facebook.com/Pa%C5%82ace-%C5%9Al%C4%85ska-197172147044434/.
Wszystkie materiały znajdujące się na stronie, zarówno zdjęcia jak i teksty są prawnie chronione. Wszelkie ich wykorzystanie i powielanie bez zgody autorów będzie prawnie ścigane. Szczegółowe informacje o możliwości wykorzystania informacji ze strony znajdują się w zakładce https://www.palaceslaska.pl/index.php/strona-glowna/zgodnie-z-prawem W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt:
Znajdują się na naszej stronie także adresy zaprzyjaźnionych, ciekawych i przydatnych serwisów - "linki" do odwiedzenia których zapraszamy.
Zapraszamy do zakupu przewodników z serii Pałace Dolnego Śląska.
NOWOŚĆ !!! Od 12 grudnia 2024 roku dostępna nowa książka. Damian Dąbrowski, "Zamki, pałace i dwory Dolnego Śląska. Powiat oleśnicki". Trzeci tom serii przygotowanej dla Wydawnictwa Ciekawe Miejsca.
Damian Dąbrowski, "Pałace Dolnego Śląska. Powiat wołowski", wydawnictwo CM 2022.
Prawa autorskie
1. Jeżeli nie zaznaczono inaczej, wszelkie prawa autorskie do tekstów, zdjęć i innych materiałów zawartych na stronie „www.palaceslaska.pl” należą do ich autorów.
2. Ewentualnie użyte znaki towarowe (wyłącznie w celach informacyjnych) należą do ich właścicieli.
3. Strony wskazywane w linkach, są chronione prawami autorskimi ich autorów i właścicieli.
4. Materiały umieszczone na stronie podlegają ochronie. Materiały zaczerpnięte będą oznaczane podpisem: „źródło…” lub innym równoważnym. Wykorzystywanie ich musi zostać poprzedzone uzyskaniem zgody właścicieli praw autorskich – w zależności od nałożonych na nie ograniczeń.
5. Kopiowanie (w całości lub w części), powielanie, modyfikowanie, wykorzystywanie i dystrybucja zawartych na stronie ”www.palaceslaska.pl” utworów - dozwolone są wyłącznie za zgodą właściciela praw autorskich, każdorazowo o wydanie takiej zgody należy zwrócić się do właściciela praw autorskich za pośrednictwem zakładki "Kontakt" będącej elementem strony internetowej www.palaceslaska.pl. Korzystanie z informacji dostępnych na tej stronie może się odbywać wyłącznie w sposób zgodny z prawem.
6. Uzyskanie zgody na wykorzystanie utworów jest jednoznaczne ze zobowiązaniem się do przytoczenia ich w postaci niezmienionej z widocznym i jednoznacznym oznaczeniem źródła („źródło: „www.palaceslaska.pl””) oraz z aktywnym linkiem do strony.
7. Tworzenie hiperłączy (linków) do strony „www.palaceslaska.pl” i jej podstron dozwolone jest, bez występowania z zapytaniem o zgodę, a także równoznaczne jest ze zobowiązaniem się do umieszczenia ich w sposób wskazujący wyraźnie na pochodzenie linków oraz na stronę do jakiej prowadzą.
8. Zabraniamy umieszczania linków do strony, między innymi, w przypadkach gdy:
- Opis, kontekst, lub sposób ich umieszczenia mógłby wprowadzać odbiorców w błąd.
- Przedstawiałby on stronę „www.palaceslaska.pl” w niekorzystnym świetle – na przykład w wyniku nieracjonalnej i niepopartej faktami, nie konstruktywnej i wykraczającej poza granice dobrego smaku, krytyki.
- Jeśli sposób umieszczenia linku przyczyniłby się do naruszenia dobrego imienia autorów i innych chronionych prawem dóbr.
- Na stronach naruszających prawo, zasady współżycia społecznego i dobre obyczaje.
- Jeśli odnośnik stanowiłby główną i przeważającą część strony, na której został zamieszczony.
- W sposób, który eliminowałby adres URL strony z pola adresowego przeglądarki, po przejściu linkiem do strony „www.palaceslaska.pl”
9. Zastrzegamy sobie prawo do odwołania zgody na umieszczenie linku do strony „www.palaceslaska.pl” – bez podawania przyczyny i w każdym momencie.
10. Wszelkie informacje umieszczone na stronie „www.palaceslaska.pl” służą tylko do celów informacyjnych, przygotowano je w oparciu o różne źródła (umieszczane sukcesywnie w bibliografii), wiedzę własną i bezpośrednie (subiektywne) obserwacje. Mimo starań pewne informacje mogą ulegać zdezaktualizowaniu (przykładowo: rozkłady jazdy, dostępność środków transportu, stan obiektów) – w związku z tym użytkownicy korzystający z nich robią to na własne ryzyko i odpowiedzialność.
11. Administratorzy srewisu nie ponoszą odpowiedzialności za treści zamieszczanych utworów w przypadku gdy nie są one ich autorstwa, jednocześnie zobowiązują się do możliwie najwnikliwszej ich anlizy pod kątem rzetelności wykonania.